Vlasy nepoškozují jen spalující paprsky, ale také písek pláže. Rozhodně chlorovaná voda bazénu či slané vlny moře.
Jak tedy všem škodlivým vlivům zabránit, eliminovat je na minimum? Ideální je prevence a zvýšená péče např. formou výživných a regentujících masek. Jsou na výběr ve velkém spektru v drogeriích a parfumeriích, vlasových studiích. Ideální je zeptat se kadeřníka, jaká maska je pro daný vlas žádoucí.
Jiné přípravky potřebují barvené účesy, rozdíl je i v péči o suché či mastné vlasy. Každopádně platí, že mořská voda by se měla z hlavy po návratu vymýt; stejně jako z těla osprchovat. I když si ženy s mastnými či slabými vlasy leckdy libují, že jejich porost mořská sůl zesiluje a vysušuje.
Na pozoru by se měly mít především ty, jež vlas narušují chemickými barvivy, i když už zdaleka nejsou tak agresivní jako dřív. To samé platí pro trvalou. S oběma kadeřnickými procedurami by se mělo počkat až po dovolené.
Trik zkušené Simony
Známá Simona Krainová je pragmatická a modelingem vyškolená. Umí si v nouzi poradit. Ví, jak nutné se o sexy hřívu starat – zvlášť v případě odbarvených blondýn, jejichž pravé vlasy jsou zatížené uměle napletenými prameny. „Někdy se stane, že vám na pláži dojde vlasová kosmetika. Jste v místě, kde se nekoupí. Proto přece nebudete na slunce a moře rezignovat. Stačí si do vlasů vetřít opalovací mléko s UV faktorem. Potřebně je zvláční, zabrání vysoušení. Je to opravdu jednoduchý trik.“
Tradiční praktika bez chemie
V nouzi se vyplatí i doma připravený teplý zábal z extra panenského olivového oleje smíchaného se žloutkem. Nanáší se na umyté vlasy, které se zabalí do igelitu, zahřátého ručníku. Regenerační maska se nechá působit cca dvacet minut a poté se pečlivě vypáchne. Účinkuje i jako kondicionér.
Pamatujte, že
• Jsou tu šátky, kšiltovky a klobouky. Součást parády a ochrana před sluncem zároveň.
• Nabízí se gely, laky na vlasy a pěnová tužidla obsahující ochranné UV filtry.
• V prodeji jsou speciální přípravky, které nejen chrání, ale také regenerují. Různé emulze, spreje, vlasové masky, kúry nebo oleje, jež pomáhají udržet barvu a zároveň vlasy vyživí. • Během letního období je záhodno se barvit jen tónovacími šampony nebo pěnami.
• Vysoušení horkým vzduchem fénu by se mělo v létě omezit. Narušuje totiž strukturu vlasu. Lepší je nechat účes volně proschnout.