Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno, bouřka 21°C

Líné ženy jsou šťastnější: Vyzkoušejte jejich desatero

 • Užijte si lenosti, svět se nezboří!
  19. února 2015 | 06:00

  Jsem líná žena. Ne že bych neuměla vzít pořádně za práci nebo nevyšlápla kopec, ale zkrátka nedělám zbytečné věci. Vím totiž, že moje pohoda není přímo úměrná tomu, jak moc máme doma uklizeno nebo kolik jsem toho dnes vyřídila. A také, že se svět nezblázní, když si dám pauzu, nevyžehlím prádlo nebo dám dětem k večeři jen housku se sýrem. A nejsem sama. Pokud si i vy myslíte, že jako “líná” můžete být šťastnější, přidejte se k nám. Jak zní naše pravidla? 

 • Každá pomoc, dobrá pomoc

  Pokud mu svolíte pomoci s večeří, má vyhráno - nejen, že budete u něj doma, ale ještě mu uvaříte.
  Autor: Shutterstock.com

  Většina z nás mívá pocit, že nám partneři a děti s domácností nepomáhají tak, jak bychom si představovaly. A když přece jen udělají, co mají, neudělají to podle našich představ. Kašlete na to. Je jedno, že manžel oblékne synovi svetr naruby nebo skládá nádobí do špatných poliček. Je skvělé, že vám pomáhá. Takže nehudrejte a pohodlně se natáhněte na pohovku.

 • Děti zvládnou víc, než si myslíme

  Naučte se uklízet efektivně, budete mít víc času na děti i sebe.
  Autor: Shutterstock.com

  Naučte je pomáhat, dokud jsou malé a hrnou se do toho. Už předškolní dítě zvládne jednoduché činnosti jako třídění ponožek, prostírání příborů nebo třeba skládání kapesníků či ručníků. A pokud jste to už prošvihla, nastavte pravidla. Dítě bezesporu zvládne alespoň jednu či dvě povinnosti v domácnosti, aniž by nějak utrpělo. A jejich pokojíček je jejich. Vy v něm neuklízíte! Maximálně jim s tím úklidem můžete poradit!

 • Muži nejsou nesvéprávní


  muž, pračka, prádlo, praní
  Autor: Shutterstock

  Máte-li pocit, že bez vás by manžel zemřel hladem a ve špíně, nejspíš svou drahou polovičku dost podceňujete. I ten nejrozmazlenější mamánek ví, kde si koupit pizzu.  Stejně tak přijde na to, jak zapnout pračku. Tedy až mu dojdou čistá trička a ponožky. Podobné je to s myčkou na nádobí. I muži mají smysl pro pořádek, a dosáhne-li bordel určité úrovně, obvykle ho uklidí. Takže se přestaňte stresovat tím, aby bylo vypráno a navařeno. On si nějak poradí!

 • Každý potřebuje svůj prostor


  Autor: Shutterstock.com

  Není nad to, když děti zmizí třeba k babičce nebo na školu v přírodě, manžel si vyrazí na ryby nebo prostě na pivo, a vy máte volný večer sama pro sebe. Nechte je, ať se baví po svém, a užijte si své oblíbené seriály bez vyrušování a pohrdlivých poznámek. Stejně tak si čas od času vyrazte bez nich. Třeba i na víkend. Oni to zvládnou, když nebudou mít na vybranou.

 • Žehlení je ztráta času


  Neničte si zbytečně své oblíbené kousky ani samotnou žehličku.
  Autor: Shutterstock.com

  Mít každý den vyžehlenou čistou košili je sice legitimní potřeba řady mužů, především těch, kteří chodí do zaměstnání v obleku, ale nikde není psáno, že se o to máte starat vy. Ostatně než vás potkal, taky si nějak poradil. Správný muž si umí košili vyžehlit sám, a pokud ne, tak si zkrátka musí vydělat dost, aby za to někomu zaplatil. Jistě, můžete mu těch 5 košil týdně vyžehlit, pokud vás to těší, ale nedělejte ze sebe otroka s žehličkou přirostlou k ruce. Je totiž opravdu málo prádla, které se žehlit musí. A halenku či šaty je stejně nejlepší vyžehlit těsně před tím, než si je vezmete na sebe.

 • Pomůžu, když můžu  Porno není jen pro muže.
  Autor: Shutterstock.com

  Lidské soužití je založené na vzájemných laskavostech mezi bližními a přáteli. Je tedy hezké, když kamarádce pomůžete s malováním, skočíte jí nakoupit, protože ji složila chřipka, nebo pomůžete s renovací zahrady na chalupě. Ale neplýtvejte svými silami, když jich nemáte dost pro sebe. Než obětovat jediný volný víkend dřině na cizí chalupě, na kterou jezdíte jednou do roka, užijte si víkend ve dvou. Třeba jen zalezlí v posteli. Pomůžete jindy nebo jinak.

 • Dejte si na čas


  Nevnímá vás přítel a nediskutuje s vámi o ničem? Pak je čas ho opustit.
  Autor: Shutterstock.com

  Znáte to. Slíbil, že vynese odpadky, přimontuje poličku, vyklidí dílnu a koupí dárek dědečkovi, ale tak nějak se k tomu nemá. Zachovejte klid a hlavně to nedělejte za něj. Jak říká můj drahý: "Když jsem jednou řekl, že to udělám, tak to udělám a nemusíš mi to každého půl roku připomínat.” Obrňte se trpělivostí a čekejte. Když to totiž proaktivně uděláte za něj, zvykne si, a s vaší leností tak bude amen.


 • Uklízení není náboženství  Ženy ve stresu neprodukují dostatek hormonů, aby se mohlo uvolnit vajíčko.
  Autor: Shutterstock.com

  Je poměrně málo lidí, které udržování pořádku, tedy uklízení, těší. Přiznejte si to a redukujte úklid na nezbytný. Osobně mám naše 3 + 1 uklizené za cca 20 minut. Hloubkový úklid dělám jen jednou za čas a na ten opravdu velký se neštítím najmout úklidovou firmu. Místo nakvašeného pobíhání s hadrem po domácnosti se pak s dětmi můžu třeba koukat na pohádku nebo si číst, což mě činí šťastnější.

 • Návštěva není hygienická kontrola  žena, prach, prachovka, úklid, domácí práce
  Autor: Shutterstock

  Tedy s výjimkou obzvláště činorodých tchyní, ale těm se stejně nezavděčíte, tak proč se stresovat. Jistě, když má přijít na návštěvu někdo, o kom vím, že si na pořádek potrpí, poklidím. Ale abych kvůli někomu myla okna, odtahovala postele a leštila dlaždice, na to nemám čas ani chuť. Uklízím, když se to hodí mně, a tak, jak to vyhovuje mně.

 • Neorganizujte


  O víkendu bude hezké počasí, co takhle vzít děti na výlet?
  Autor: Shutterstock.com

  Jakmile něco pustíte ze zřetele, nastane Armaggedon? Děti odjedou na letní tábor bez plavek, muž zapomene doma holicí strojek a z rodinné dovolené bude čirá anarchie? No a co? Nechte věci někdy prostě plynout a užívejte si kouzla okamžiku. Zkontrolujte, zda mají všichni pasy, letenky, doklady, peníze – jen to nejdůležitější. Zbytek se dá vždycky nějak vyřešit. A trocha anarchie má své kouzlo.

Klíčová slova:  láska a vztahy, líná žena, lenost, relax
Diskuse ke článku
.