Je možná trochu genderově nekorektní cílit tento článek především na ženy. Ale statistika mluví jasně: naprostou většinu neúplných rodin tvoří matky s dětmi. Otců, kteří by měli děti ve své péči, je minimum. A není to proto, že by existovaly desetitisíce mužů, kteří by děti do své péče chtěli a soud jim to odepřel.
Samozřejmě, může se stát, že někde se soudce přikloní k tomu, že svěří dítě do péče matky, ačkoli o něj otec stál také. Budeme psát i o takových příbězích, stejně jako víme o tom, že někdy to ženy se svými požadavky přehánějí.
Bohužel je však mnohem více otců, kteří o děti nijak neusilovali, snaží se je ošidit (což pro sebe omlouvají tím, že přece nebudou posílat své bývalé ženě) a pro matky je těžké nebo skoro nemožné z nich peníze dostat. A proto se v našich článcích chceme v prvé řadě věnovat alimentům, jejich výši a vymáhání.
Jak jste na tom vy?
Pokud tuto sumu rodič platí, je to lepší než drátem do oka, ale že by to byla půlka toho, na kolik dítě včetně nákladů na bydlení či dopravu vyjde?
Ani náhodou, protože vychovat, krmit, šatit, vzdělávat a všelijak rozvíjet dítě od narození do doby, než se začne živit samo, vyjde nejméně na milion a půl, spíše však na dva až tři miliony korun. I tohle jsou tvrdá data ze statistik.
Zajímá nás, jaké jsou vaše zkušenosti. Budeme rádi, když se ozvete na mail radka.wallerova@cncenter.cz
Pište nám třeba to, jak velké dostáváte alimenty a zda se můžete se spolehnout na jejich placení? Zda peníze stačí na potřeby vašich dětí. Anebo vám druhý rodič neplatí a vy z něj zkoušíte peníze dostat? Ozvat se mohou samozřejmě nejen matky, ale i otcové.
Zapomeňte na slovo samoživitelka
Radím vám, nepoužívejte ho, I když se rodiče rozejdou nebo rozvedou, dítě stále má dva rodiče a matka tak není a nemá být žádnou samoživitelkou. Živit a vlastně i vychovávat dítě mají nadále oba dva rodiče. Tečka.