Neděle 5. ledna 2025
Svátek slaví Dalimil, zítra Tři králové
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Účesy jako ovce a vycpávky v ramenou. Pro jaké módní úlety jsme měli slabost v 80. letech?

3. ledna 2025 | 06:00

Možná máte dosud v živé paměti, co se nosilo v 80. letech, protože jste v té době třeba vyrůstali. Je to už sice 40 let zpátky, ale zapomenout se na to rozhodně nedá. Většinou se dnes shodujeme, že osmdesátková móda byla zkrátka příšerná. Jaké byly v té době populární účesy, móda, líčení a které celebrity šly příkladem?

Účes à la ovce neboli trvalá

Začněme účesy, protože to, co bylo na hlavě, muselo být rozhodně na první pohled pořádně vidět! Trvalá, trvalá a ještě jednou trvalá. Všechno se vlnilo a kadeřilo. Ženy s krásnými dlouhými vlasy se stříhaly nakrátko a na hlavě si nechávaly dělat kudrnaté helmy, v tom lepším případě rozevlátou kudrnatou hřívu. Většina z nich ale vypadala jako ovce. Muži šli v jejích šlépějích a nezůstávali pozadu, takže také oni byli hodně kudrnatí, frčel též účes mullet ve stylu Jaromíra Jágra. Plnovous se moc nenosil, zato knírek ano. A nesměla chybět ani pořádná ofina! 

Osmdesátková móda ve filmu Hříšný tanec
Autor: profimedia.cz

Pouťové líčení a hodně cetek

Co se týká líčení, dominovalo výrazné líčení, zejména modré stíny a křiklavě růžové rtěnky. Oční stíny byly opravdu výrazně barevné a tmavé, nosilo se široké obočí, vyholené obočí a dokreslené linky přišly na řadu až v 90. letech. Zatímco v pozdějším líčení často platilo, že buď výrazně nalíčené oči a jemná rtěnka, anebo naopak, v 80. letech nalíčené ženy často vypadaly jako pouťoví klauni. A díky nekvalitním šminkám, které se hned rozmazaly, občas i jako medvídci pandy. 

Do toho spousta nevkusných šperků z umělohmotných materiálů: dlouhé korále, přívěsky, výrazné plastové náušnice, masivní kruhy v uších a podobně. Na rukou to muselo pořádně chrastit množstvím volných kruhových náramků. 

Líčení v osmdesátých letech
Autor: profimedia.cz

Vycpávky ramen a štíhlý pas

A pojďme konečně k oblečení. Materiál by dnešní bioženy naprosto odsoudily. Do módy se dostávala čím dál tím větší syntetika a různé umělé materiály, protože byly nemačkavé, nemusely se žehlit, často velmi jemné, a hlavně barevné a s mnoha zajímavými vzory. Geometrické vzory, nápisy, zvířecí vzory nebo neonové barvy patřily k těm nejlepším! Nosila se lycra, vinyl, ale i hodně krajkových věcí. Co se týká siluety, základem bylo zdůraznit pas, a to poměrně vysoko. Žádné ležerní bokovky! Kalhoty i sukně byly přísně vypasované a nosily se nejrůznější opasky, které postavu pevně svíraly. Štíhlost byla v módě, hodně se sportovalo a cvičil se aerobik. 

Aby postava dostala ten pravý šmrnc, nosila se zdůrazněná ramena silnými vycpávkami. A to nejen v sáčku nebo v případě kostýmku, ale v snad v každé halence. Takže silueta vypadala tak, že nejširší byla ramena, pak následoval úzký pás a těsná pouzdrová sukně až ke kolenům. Ale samozřejmě i pro rozšířené kalhoty a balonové sukně zde bylo místo. A co se týká obuvi: v módě byly tenisky, botasky, do nichž se nosily vysoké ponožky i ke kraťasům, a klasické lodičky na vysokém podpatku, v nichž nikomu nevadily bílé ponožky s krajkou, nebo třeba síťované černé ponožky. 

Spousta potu v syntetice

Populární pak samozřejmě byla i džínová móda. Ve vlasech se skvěle vyjímaly pletené barevné čelenky na sport i jako ochrana proti chladu, módní byla i pletená sluchátka na uši do chladnějších dní. Ze džín se nosily též takzvané plísňáky, k riflím pak spíše volnější sportovní trička, anebo legíny, a k nim si ženy braly volnou a dlouhou mikinu. Hodně se nosily i košile a košilové šaty, například s károvaným vzorem. 

Autor: profimedia.cz

Co se týká plavek, v módě byly vykrojené plavky v celku. U nás ještě nebylo v 80. letech běžné a rozšířené holení intimních partií, mnohé ženy a dívky si neholily ani podpaží, takže v syntetických halenkách chodily s výraznými mapami, protože se hodně potily, a materiál jim neumožňoval vsakování a odvádění potu. Vše se řešilo pomocí voňavých sprejů, které se dnes už kvůli porušování ozónové vrstvy nepoužívají. V módě byly třeba spreje Fa, Impuls, ale ty se k nám spíše dostaly až po revoluci, jinak byl deodorantů obecně nedostatek.

Americké trháky až po revoluci

zahraniční hvězdy z oblasti hudby a filmového plátna jsme mohli  obdivovat spíše až po revoluci: Madonnu, Prince, Melanii Griffith, Kim Basinger, Joan Collins z Dynastie, Demi Moore, Jane Fondu, Barbru Streisand a další. U nás fičel Vítr v kapse, Kamarád do deště, Slunce, seno, jahody nebo třeba Básníci. Populární zahraniční filmy, módní trendy, anebo hity v hudbě k nám vždy přicházely o nějakou dobu později. Takže například Hříšný tanec z roku 1987 měl u nás premiéru až o dva roky později. Většinou se v kinech promítaly francouzské, východoněmecké, anebo sovětské filmy, vzorem byly celebrity poplatné tehdejšímu režimu. 

Autor: archiv Blesku

Z našich hereček a zpěvaček byly módním vzorem například Hana Maciuchová, Libuše Šafránková, Eva Vejmělková, Jana Brejchová, Helena Vondráčková, Iveta Bartošová, Jana Preissová, Jana Šulcová, Miroslava Pleštilová, Dagmar Patrasová, Eliška Balzerová, Zlata Adamovská, Simona Postlerová a mnohé další. Každá byla úplně jiná a všechny krásné. 

Autor: Taťána Kročková, Prostě fenomén