Pondělí 28. září 2020
Oblačno 12°C

Jogínka se natočila při menstruaci v bílých legínách! Buďte ženami, vyzývá

15. února 2017 | 08:11

Internet se dá využít k ledasčemu. Ale čeho je moc, toho je příliš. Být ženou je fajn, ale že bych kvůli tomu musela oslavovat svou menstruaci a ukazovat ji světu, jako to dělá lektorka jógy Steph Gongora? Děkuji, nechci. 

Menstruace není nic, za co bychom se měly stydět, hlásá do světa cvičitelka jógy Steph Gongora. Aby dostála svým slovům, natočila cvičicí video, ve kterém má bílý úbor, v němž je jasně vidět, že má zrovna své dny. "Jsem žena, proto krvácím. Je to bolestivé, není to příjemné, ale je to strašně krásné," píše na svém instagramovém profilu.

"Ale vy to nevidíte. Je totiž skrytá," pokračuje ve svém vzkazu všem ženám. Schováváme tampony na dně koše, křeče se snažíme zamaskovat, abychom na sebe nepoutaly zbytečně pozornost. Na tampony míváme  krásnou holčičkovskou krabičku, která zvenku vypadá, že bude skrývat spíše bonbony než hygienické pomůcky. Doma je v koupelně zakrýváme jinými hygienickými prostředky, aby našim mužům nebyly neustále na očích.

Steph Gongora bojuje proti stereotypům spojeným s menstruací.

Za všechno může kultura!

To všechno kvůli tomu, že po stovky a stovky let naše kultura považuje krvácení za něco nehezkého, co bychom měly skrývat. Naučily jsme se se za to stydět. Neumíme to správně pojmenovat, většina z nás není schopna říct nahlas "vagina" nebo "krvácím".

Vymýšlíme si pro to různá pojmenování, která nás nebudou do takové míry pohoršovat. Ale proč? Vždyť je to přirozené! Pojďme se za to přestat stydět, pojďme se o tom bavit, vzdělávat o tom naše dcery, kamarádky. Je třeba dokázat, že to není za trest, ale že je to dar. Tohle všechno vzkazuje jogínka všem ženám. 

Zbytečný humbuk kolem

Steph Gongora ukázala ve videu, že zrovna krvácí.
Vlastně s ní souhlasíme. Kolem menstruace se občas dělá zbytečný humbuk a skutečně je to přirozená věc, o které bychom se neměly stydět mluvit. Je zbytečné schovávat tampony pod časopis na pásu pokladny, když jdeme platit.

Na druhou stranu vystavovat světu něco tak intimního mi přijde trochu zvrácené. A hlavně nehygienické. Pokud nebudeme používat tampony, vložky nebo třeba menstruační kalíšky, mohly bychom si přivodit třeba infekci.

Kromě toho v našich životech je mnoho dalších přirozených životních aktů a událostí, o které se také nedělíme s ostatními (alespoň ty normálnější z nás). 

Je super podporovat ženskou sílu, za tím rozhodně stojíme a samy děláme vše pro to, aby z nás nebyly pouze ženy v domácnosti proti naší vůli. Abychom se nestaly tou, která "mu porodila" děti, protože ty se přece nerodí jen pro chlapa, aby nebyly přehlíženy naše profesní schopnosti pouze kvůli tomu, že máme jiné pohlaví než muži. 

Hledejme ženskou sílu jinde

Ale přece my holky máme rády také nějaká tajemství. A co většího než intimní (a v neposlední řadě hygienické) záležitosti by mělo zůstat sdíleno maximálně mezi kamarádkami? 

Hledejme raději ženskou sílu v boji proti domácímu násilí a stereotypům, a ne v tom, že budeme ukazovat světu, že zrovna krvácíme.