Lékaři v americkém Phoenixu bojovali mnoho týdnů o život dvouletého Emmetta Raucha, který spolkl tzv. knoflíkovou baterii. Takové se najdou v každé domácnosti. Tato byla z dálkového ovladače k televizi.
V době nehody teprve desetiměsíčnímu chlapci lithiová baterie popálila jícen a dál leptala útroby.
Jeho matka Karla Rauch podle prvních symptomů myslela, že je syn jen nastydlý. “Po třech dnech však nastaly vážné komplikace,” vzpomíná na začátek hrůzy, kterou už několik měsíců prožívá.
Díry v jícnu a 18 operací!
Kyselina z baterie totiž synovi propálila do jícnu dvě velké díry a pak mu začaly selhávat plíce. Proto Emmett v arizonské dětské nemocnici prodělal už 18 operací! Dítě má navíc za sebou 200 rentgenů a více než 19 týdnů strávilo na jednotce intenzivní péče.
Tyto knoflíkové baterie jsou pro děti nebezpečné svou lákavou velikostí, protože vypadají jako bonbónek. Navíc nemají bezpečnou ochranu pláště, jako běžné tužkové a mikro baterky (AA, AAA baterie) a proto jejich obsah snadno vyteče.
Zdravotní sestra Michelle Chacon, která se stará o malého Emmetta už takových zákroků zažila mnoho. Celkem se v USA ročně řeší 3.500 podobných případů.
Podobné případy jsou i u nás!
Takové nehody jsou časté bohužel i v Česku. V 70 % jde o děti mladší pěti let, nejčastěji pak kolem jednoho roku.
Pokud se dítě dostane do tohoto ohrožení, nepomůže mu ihned každá nemocnice. Je třeba jej co nejdříve dostat na specializované pracoviště ORL. V Praze takové má například Fakultní nemocnice v Motole.
„V posledních letech se případy poleptání jícnu, v souvislosti se spolknutím knoflíkových baterií, u malých dětí množí. Problém je v tom, že pokud baterie uvíznou v krku, dochází velice rychle k poleptání sliznic zažívacího traktu,“ potvrzuje Michal Jurovčík, primář kliniky ORL nemocnice v Motole.
V posledních pěti letech tu takto zachraňovali deset dětí a tři byly ve vážném ohrožený života.
Ročnímu děcku například museli lékaři při složitém zákroku odstranit část jícnu a průdušnice. Jeho tkáň totiž byla vážně spálena elektrickým proudem z baterie.
Lékaři varují, že u louhů a kyselin je už po minutě pozdě na neutralizační techniky a rozsah poleptání nelze ovlivnit.
Co s tím:V první řadě je třeba držet takové předměty z dosahu dětí!!! |