Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Alice (18): Do konce života bude spát v nemocnici!

22. listopadu 2009 | 15:00

Alici Halstead je teprve osmnáct a už teď ví, že zbytek života stráví v nemocnici. Jediná noc jinde by ji mohla zabít.

Zatímco její vrstevnice objevují bary a kluby, Alice nesmí pít alkohol, ještě nikdy nikam nevyrazila. Každý večer se vrací do nemocnice kvůli své unikátní chorobě, se kterou si neví rady žádný lékař na světě.

Alice trpí extrémní formou cukrovky, kvůli které musí být neustále v péči lékařů. Je jedinou ze 6,7 miliardy lidí na světě, kteří cukrovkou trpí, která má tuto poruchu. Hladina cukru v krvi se jí mění z minuty na minutu a každou hodinu jí lékaři musí udělat vyšetření, aby hladinu cukru mohli držet na stejné hladině a Alice neupadla do diabetického kómatu.

Velký zlom
Až do šestnácti let byla Alice normální, zdravá holka. Nic jí nebylo, nikdy neměla zvláštní zdravotní problémy. Jenže jednoho dne se začala cítit apatická a slabá. Krevní testy u ní odhalili jedinečnou formu cukrovky. „Moje nemoc je jediná svého druhu na světě. Nikdo neví, jestli se odsud někdy dostanu, jestli tady nestrávím zbytek života. Ta představa je hrozná,“ říká Alice z nemocničního lůžka.

Alice i máma Claire se naučili žít každý den naplno. Nikdy nevědí, který bude jejich poslední.
Autor: Isifa.com

„Diabetes typu jedna mi byl diagnostikován před třemi lety v červnu. Záhy se ale ukázalo, že to není jeho obvyklá forma,“ pokračuje v líčení dní, které jí změnily život. „Řekli mi, že můj stav je velmi vážný a ať hned nastoupím na dětské oddělení. Seděla jsem tam, klepaly se mi nohy a vůbec jsem netušila, jak moc se právě změnilo,“ vzpomíná Alice na jeden z nejhorších dnů svého života.

V březnu 2007 jí lékaři nabrali krev znovu a vzorky rozeslali po celém světě. Výsledky byly vskutku jedinečné, nikdo z odborníků na celé planetě se s něčím takovým nikdy nesetkal.

Co ji léčí, to ji zabíjí
Inzulín, který ji na jednu stranu drží při životě, jí zároveň způsobuje obrovské problémy. Inzulín, který vytvářelo její tělo, se jí navazoval na protilátky. Ty mezitím zničili inzulínotvorné ostrůvky ve slinivce, takže Alicino tělo si ho už neumí vytvářet samo. Jenže ten již navázaný se jí uvolňuje a hladina cukru v krvi jí tak nepředvídatelně kolísá. A zatímco hladina inzulínu u normálního člověka je mezi 0 a 120miligramy, u Alice je kolem neuvěřitelných 85 tisíc miligramů!

Lékaři jí ho museli začít vpravovat trubičkami přímo do srdce v naději, že tak udrží stálou hladinu. Protilátky proti inzulínu se nakonec tvořit přestaly, Alicin stav se ale nezlepšil, imunitu má stejně nízkou jako novorozenec. Kvůli té nakonec onemocněla i endokarditidou, zánětem srdečních chlopní. Alici už zavedli do srdce dvaadvacet hadiček, jenže se jí vytvořily tři krevní sraženiny a tak je těžké zavádět jí nějaké další.

Jako tříletá si Alice ráda hrála na sestřičku. Netušila, že jednou s nimi bude trávit víc času než s rodinou.
Autor: Isifa.com

Když jde výjimečně nakupovat nebo někam mezi lidi, musí si neustále dávat pozor– je připojena na pumpu, která jí vstřikuje inzulín. Kdyby se cokoliv uvolnilo, Alice by mohla zemřít. Je tak odsouzena k neustálému dohledu lékařů, bez nichž se už možná nikdy neobejde. Letošní Vánoce pro ni tak budou už třetí, které stráví na nemocničním lůžku. V nemocnici Airedale Keighley v Západním Yorku tráví skoro všechen svůj čas už dva a půl roku. Alice nikdy neměla přítele, nikdy večer nevyrazila s kamarády do baru. Alkohol pila jen jednou v životě – skleničku šampaňského při oslavě svých osmnáctých narozenin a musela u toho být pod dohledem lékařů.

Naděje neumírá
„Za toho dva a půl roku, co jsem v nemocnici, jsem potkala hodně nemocných dětí a jejich rodin. A ne všechny ty děti, bohužel, přežily,“ říká Alice smutně. Proto začala horlivě shánět peníze na charitu, už se jí podařilo dát dohromady přes 300 tisíc korun. „Přes všechny problémy, které mám, jsem zjistila, že jsem svým způsobem šťastná. Už kvůli té podpoře, které se mi od všech dostává,“ říká Alice. „Do šestnácti jsem byla úplně zdravá, pak najednou tohle. Naučí vás to přemýšlet jinak. Každý den si užívám, jako by byl můj poslední,“ uzavírá Alice.


Co je cukrovka typu jedna?
Cukrovka (diabetes mellitus) typu jedna je způsobena tím, že slinivka nevytváří inzulín. Vzniká především v dětství, postihuje asi 0,4 procenta populace. Mezi příznaky patří hubnutí, žízeň, únava, infekce močových cest. Jejímu vzniku nelze předcházet. Pacientovi hrozí diabetické kóma, pravidelně si musí píchat inzulín, případně má inzulínovou pumpu, je nutná dieta. Hrozí, slepota, bývají postiženy ledviny a srdce, může dojít až k amputaci končetin. Cukrovka obecně zkracuje život o osm až deset let, v odborné literatuře se o ní mluví jako o »tichém zabíječi«.

Autor: jch, INT
Video se připravuje ...