Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Muži, pozor! Nechuť k sexu a jeho nedostatek vedou k předčasnému úmrtí

 • 21. ledna 2023 | 06:00

  Chuť na sex je důležitým stavebním kamenem sexuálního života jedince, a to jak u žen, tak i mužů. Ano, pánové, frigidní může být i muž! Nechuť k sexu má mnoho různých důvodů, některé z nich jsou zdravotního původu, ale i s těmi se dá mnohdy pracovat, pokud ovšem člověk chce. Nedostatek sexu totiž, jak ukázala studie, velmi ovlivňuje zdraví.

  Přínosům sexuální aktivity pro zdraví a psychickou pohodu již bylo věnováno mnoho výzkumů. Podle všeobecně uznávané Maslowovy hierarchie patří sex mezi základní lidské potřeby stejné úrovně, jako jsou potrava a dýchání. Zákonitě tedy pokud něco není v pořádku v intimní oblasti, vzniká určitá frustrace, stres vedoucí k chronickému onemocnění – často spojenému s poklesem libida. Nová studie analyzuje, jak nízký zájem o sex souvisí s rizikem předčasného úmrtí, mimo jiné také ve spojení s rozvojem chronických onemocnění.

 • Sexem k psychické pohodě

  Dnes už nikdo nepochybuje, že stres má negativní účinky na celkovou pohodu a zdraví člověka. Navíc tak často vzniká začarovaný kruh, protože duševní napětí může ještě víc zhoršit kvalitu sexu. Například podle průzkumu o dosahování orgasmu patří stres a psychická zátěž mezi nejčastější překážky vyvrcholení pro 54 % žen a 46 % mužů. Potřeba uvolnění je tedy v dnešní uspěchané době velmi důležitá, a sexuální aktivita je tak pro relaxaci významným přínosem. „Lidé s pravidelným sexuálním životem mají méně psychických potíží,” vysvětluje MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, primář sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

  „Přestože sexuální aktivita a spokojenost jsou obecně přijímány jako přínos pro zdraví a pohodu, zatím nebyla prozkoumána spojitost mezi zájmem o sex a dlouhověkostí,“ vysvětlují autoři studie publikované v odborném časopise PLOS One. Jejich výzkumný vzorek byl skutečně velký: 20 969 lidí, z toho 8558 mužů a 12 411 žen. Japonští vědci během jednoho desetiletí analyzovali data z jejich zdravotních prohlídek, při kterých participanti rovněž vyplňovali dotazníky zaměřené na sexuální život.

  Podívejte se na video o mokrém orgasmu:

  Video se připravuje ...
  Už budu! Mokrý orgasmus zažila Jana poprvé sama v sauně

 • Muži jsou na tom hůř

  Mezi výsledky je hned na úvod velmi zajímavé, že analýza dat ohledně chuti na sex odhalila více než dvakrát častější snížení libida u žen než u mužů. Ale jen u mužů se sníženým sexuálním apetitem vědci viděli výraznou provázanost s vysokým výskytem faktorů rizikových pro předčasné úmrtí. Asi nepřekvapí, že čím vyšší věková kategorie respondentů, tím vyšší výskyt sníženého zájmu o sex (všem participantům bylo nejméně 40 a více let). Osoby uvádějící nízké libido však zároveň vykazovaly vyšší konzumaci alkoholu, cukrovku, nějakou formu psychických problémů či stresu, nižší úroveň vzdělání, a navíc – méně častý smích!

  „Přetrvávající nedostatek sexuálního zájmu může být důsledkem špatných návyků, jako jsou kouření, zvýšená konzumace alkoholu nebo přejídání. Jsou to faktory, které zároveň zvyšují riziko chronických onemocnění. Muži s nižší sexuální touhou také častěji uváděli, že jim chybí ikigai, což je japonský výraz pro radost ze života. Na základě těchto výsledků můžeme mluvit o tom, že udržení sexuálního zájmu může souviset s pozitivní psychickou pohodou zejména u mužů,“ napsali vědci.

  Podívejte se, jaký je sex s nafukovací pannou:

  Video se připravuje ...
  Už budu! Jaký je sex s nejmodernější nafukovací pannou?

 • Na libido přes psychiku

  sexy pár
  Autor: iStock

  Přitom možností, jak libido povzbudit, existuje celá řada a mnohé z nich je relativně snadné zařadit do každodenního života. Prokazatelně se na sexuálním apetitu projevuje stresová zátěž, proto mezi klíčové strategie k nabuzení libida patří právě zvyšování duševní pohody. To je možné pomocí nepřeberného množství relaxačních technik nebo tréninku hlubokého bráničního dechu, ale také za pomoci vhodných potravinových doplňků.

  „K tomu, abychom se cítili uvolněně, napomáhá čas strávený venku na čerstvém vzduchu a slunci, ideálně v pohybu. Stimuluje totiž produkci hormonu serotoninu – důležitého neurotransmiteru, který umožňuje prožívat příjemné pocity a vzrušení. Jeho sekreci mohou pozitivně ovlivnit i některé běžné potraviny, jako je hořká čokoláda. Obsahuje tryptofan, který pomáhá tělu produkovat serotonin, a fenyletylamin – sexuální stimulant. Při výběru afrodiziakálních přípravků užívaných vnitřně jednoznačně doporučuji se zaměřit na ty založené na přírodních extraktech, jako jsou například ašvaganda neboli indický ženšen či vitánie,“ vysvětluje Michal Večeřa, specialista e-shopu pro zdravou sexualitu YOO.cz.

Autor: Gabriela Röhrichová, inf
Diskuse ke článku
.