„Je to metoda, která se týká vědomého dotyku vaginálních stěn a slouží k tomu, aby se uvolnily a začaly více cítit a prožívat. Většina žen má ve vagině mnohem nižší citlivost, než tělu právem náleží a než je naše přirozenost. Prožily totiž v životě určitá zranění až traumata, která vedla k tomu, že se citlivost snížila," vysvětluje Denisa Palečková.
Příklad? Mohou k tomu vést na první pohled banální věci jako třeba: žená má sex s partnerem, on se na ni podívá, něco řekne a jí se to dotkne. "Tak se dole zavřela. Už tohle způsobuje znecitlivění vaginální stěny," tvrdí Palečková.
Patří sem podle ní i věci fyzického rázu, jako jsou lékařské zákroky, nástřih při porodu, císařské řezy, to vše ovlivňuje citlivost vaginy. Ohromné procento žen si nese míru znecitlivění, zranění až bolesti právě z doby porodu a po něm. Je to velké téma, o kterém se málo mluví. Proto je vaginální mapování tak osvobozující, protože v poměrně krátké době se s jeho pomocí dá i z hlubokých traumat, která se stala třeba i před dvaceti lety, uzdravit.