Co je to orgasmus a jakou má funkci? | Pro ženy | Blesk.cz

Gábi se nebojí zeptat: Co je to orgasmus a jakou má funkci?

Gábi se nebojí zeptat: Co je to orgasmus a jakou má funkci?
VIDEO: Adam Balažovič
7. dubna 2016 | 06:00

Orgasmus mnohá z vás již aspoň jednou v životě zažila. Tedy alespoň doufáme! Známý sexuolog Petr Weiss nám vysvětlil, co to orgasmus vlastně je a jaký má smysl. 

„Orgasmus je pocitové vyvrcholení, je to odměna za to všechno, co podstupujeme, abychom ho získali. U mužů orgasmus umožňuje oplodnění. U žen s oplodněním nesouvisí. My víme, že i plně anorgasmické ženy, kterých je v populaci přes osm procent, mají děti,“ vysvětlil profesor Petr Weiss a dodal: „Tím pádem vůbec není jasné, jaký je u žen jeho význam.“

„U nižších živočichů se pravděpodobně orgasmus vůbec nevyskytuje. Možná u některých primátů, například u samiček šimpanzů rodu bonobo bylo zjištěno, že mají ze sexu podobný požitek jako lidé, ale není to ještě úplně jisté. Vývojově je pravděpodobně ženský orgasmus jedna z nejmladších funkcí v přírodě,“ vysvětlil nám lékař.

Říká se, že když si lidé hodně užívají sexuálních hrátek, že to "dělají jako králíci". Užívají si tedy sex více lidé, nebo zvířata? „U zvířat je na rozdíl od lidí sex pouze reprodukční záležitostí, tedy je prokreativní. U lidí sex už většinou plní funkci rekreativní. To znamená, že u nás při sexu nejde o oplodnění. Pouze pět procent pohlavních styků, které v životě máme, statisticky děláme kvůli rozmnožování,“ objasnil nám profesor Weiss.