Slovy evolučního psychologa Larryho Younga: „Lidský nervový systém je nastavený tak, aby kojení posilovalo pouto mezi matkou a dítětem. Zjistili jsme však, že obdobně funguje i pouto mezi partnery.“
Touha po spojení
Young spolu se svými kolegy z univerzity v Atlantě studoval různé formy stimulace bradavek – včetně kojení. „Když dítě saje mléko z prsu, uvolňuje se matce v mozku tzv. hormon štěstí oxytocin. Ten jí pomáhá zaměřit pozornost a lásku na dítě. Jako by zbytek světa neexistoval,“ říká psycholog.
Pokud se na ženské bradavky vrhne muž, většinou dochází k erotickému vzrušení. Ale pozor: aktivuje se přitom tatáž část mozku, která vytváří oxytocin. "Když partner dráždí ženě bradavky, cítí k němu podobný druh náklonnosti jako k dítěti,„ tvrdí Young.
„Vlastně se každý muž snaží u ženy spustit jakousi mateřskou touhu po spojení. Podvědomě cítíme, že díky stimulaci bradavek budeme pro partnerku neodolatelní. Je to docela logické – miminka prsa zbožňují, muži také.“
Jediní mezi savci?
Proč to tak evoluce zařídila u lidí, ale u ostatních savců ne? Údajně je to tím, že na rozdíl od většiny ostatních druhů máme smysl pro monogamii. „Jde i o polohy, ve kterých jsme schopni mít sex,“ dodává Young.