Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Krize ve vztahu! Jak poznat, jestli je opravdu konec, nebo stojí za to bojovat?

 • 23. července 2022 | 06:00

  Žádný vztah nikdy nebude stejný, jako byl na začátku, ale je jen na nás, jestli bude čas pracovat pro nás, nebo proti nám.

  Vzpomenete si ještě na dobu, kdy jste se svým partnerem začali vídat, na ty hluboké pohledy, letmé doteky a motýlky v břiše? Na to, kdy i celý den v jeho společnosti byl pocitově dlouhý jako pět minut? Možná se ze vztahu vytratily vzájemná blízkost, láska, pocit porozumění a respekt vůči tomu druhému, vztah zahalila denní všednost a už to není ono. Kdy je čas se rozejít a kdy má smysl na vztahu pracovat, poradila mentorka Veronika Navarro.

 • První varovné signály

  Po čase, když odchází zamilovanost, se může snadno stát, že svůj protějšek nevidíme už jako toho nejlepšího a nejideálnějšího partnera. Právě v ten moment se začínají objevovat první neshody. „Problémy a varovné signály neznamenají nic špatného. Je velmi důležité nepanikařit a spíše je vítat jako kompas a ukazatel toho, jak vztah s milovanou osobou povznést na další úroveň. O všem je ale velmi důležité komunikovat a nic nepotlačovat. Emoce i komunikace musí proudit,“ doporučuje mentorka Veronika Navarro a dodává: „Pozorujte, jak se ve vztahu cítíte, jaké signály vysílá váš partner, ale i to, jak o všem společně dokážete hovořit a jak umíte být na vše dva.”

  Ať už vás rozčílí to, že doma neudržuje pořádek, nebo to, že nechodí včas, proberte to spolu, ale ideálně bez útočného tónu a výčitek. Pokud ale vnímáte, že partner vás delší dobu nechápe, nenaslouchá vám, necítíte se být milována, viděna, přijímána a respektována, je čas na změnu.

  Video se připravuje ...
  Nejslavnější hollywoodské páry: Ben Affleck a Jennifer Lopez • VIDEO: Videohub

 • Má to smysl, nebo ne?

  „Může to znít jako klišé, ale tím ukazatelem je láska. A tím myslím ta čistá. Pokud cítím hluboké propojení, promění se každá bouře nakonec jen v příležitost povýšit spojení s partnerem. Pokud je vztah ale založen na závislosti nebo pohodlnosti – už jsme spolu dlouho, není zase tak špatný, jsme spolu kvůli dětem apod. – je možná čas to rozseknout,” radí mentorka.

  Na lásce je potřeba dennodenně pracovat, byť maličkostmi. Ať už třeba jen tím, že druhého vyslechnete, obejmete, podpoříte ho a prostě mu dodáte pocit bezpečí, nebo i tím, že mu uděláte ráno kávu, připravíte oblíbené jídlo či vezmete ho někam za dobrodružstvím. A taky tím, že se mu otevíráte a jste před ním sami sebou. Nenechte lásku zevšednět.

  Video se připravuje ...
  Zamilovali jste se na letní dovolené? Co udělat pro to, aby láska vydržela? • VIDEO: Videohub

 • Takhle ne, ale jak?

  Většinou při pocitu nespokojenosti ve vztahu mysl nejdříve ze všeho obviní partnera. Je dobré tomu nepodlehnout a začít u sebe, protože každý si vytváří svůj život. „Neobviňujte se a ani popřípadě neomlouvejte chování druhého. Ptejte se sebe, zda komunikujete srozumitelně svoje potřeby, jestli jste otevřená i ke sdílení se svým partnerem, zda ho respektujete, jestli dopřáváte dostatek prostoru sama sobě, nebo upřednostňujete zájmy partnera. Tohle je jen málo z mnoha otázek, které mohou pomoct rozklíčovat celou situaci.”

  Často viníme své partnery z něčeho, co si vlastně děláme sami, a mnohokrát druhá strana nejenže je v roli „oběti”, ale také nemá o problémech ani ponětí. Často se pak stává, že ve vztahu nežijí ani jeden z partnerů sami sebe, dělají kompromisy, které nikdo nechce, nejsou jim příjemné, a tak je vztah paskvil, ve kterém nikomu není dobře. Cesta z toho vede přes sebereflexi a otevřenou komunikaci.

  Video se připravuje ...
  Gábi se nebojí zeptat: Jak nám zamilovanost komplikuje život • VIDEO: Adam Balažovič

 • Dáme to kvůli dětem!

  Nezřídka se stává, že po letech už vztah není, co býval. V té době už partnery pojí materiální věci – společná hypotéka, leasing na auto, rodinná firma apod. Nebo také partnery pojí děti. Jenže má smysl kvůli dětem nebo hypotéce zůstávat v něčem, co člověka ničí a neuspokojuje? „Nemá, ale je potřeba vycházet z dobrého pochopení a poznání sama sebe. Pokud rozchod bude jenom útěkem před vzorcem chování, opakující se situací nebo hádkou, kterou nechci řešit, pravděpodobně se mi to samé bude opakovat v dalších a dalších vztazích znovu, dokud nebudu ochotná to řešit. Pokud dobře vím, že jsem udělala maximum, ale chybí mi součinnost z druhé strany, je čas jít dál,“ radí Veronika.

  Pokud zůstanete ve vztahu jen kvůli dětem, tak právě ony z toho mohou být nešťastné, mohou si z toho odnést zkušenosti a vzorce chování k sobě sama a samozřejmě také do svých budoucích vztahů. I když si my dospělí myslíme, že děti nedorozumění a hádky nebo „jen” chlad či nedostatek lásky mezi dospělými nevnímají, tak opak je pravdou, vnímají. Právě kvůli nim byste měli zůstat především skvělými rodiči a být tak šťastní.

 • Dvakrát do jedné řeky (ne)vstoupíme

  Všichni jistě známe pořekadlo, že dvakrát do jedné řeky nevstoupíš. Ale proč se tím řídit? „Neexistují žádná dogmata, lidé se vyvíjejí a není důvod odmítat partnera jen proto, že nám to napoprvé nevyšlo. Pokud se ale opakují stejné situace a stejné vzorce z předchozích zkušeností, je dobré být na pozoru a konečně se zabývat příčinou do hloubky.” Vzpomeňte si jen na sebe, jací jste byli deset let zpátky, a jací jste teď. Lidé se dokážou změnit, druhá šance tak nemusí být od věci.

 • Tip mentorky Veroniky Navarro, proč nezůstávat v nezdravém vztahu

  My ženy obzvlášť potřebujeme z muže cítit jeho sílu a stabilitu a tu nám žádnými okázalými gesty a řečičkami nevnutí. Pokud nebude autentický, otevřený a bude zavírat oči nad svými stíny, nebude pro nás uvěřitelný a nebudeme se s ním cítit bezpečně. Zůstávat v nefunkčním vztahu neplní žádnou funkci, kromě utěšování ega tím, že všechno bude jako dřív, staré, známé, „bezpečné”.

Diskuse ke článku
.