Tradičně se má za to, že si ženy už v pravěku začaly vybírat málo ochlupené partnery. Méně chlupů totiž znamená méně příbytků pro blechy a další parazity. A tedy menší ohrožení pro muže, jeho partnerku i děti.
Blechy nechceme!
Z hlediska evoluce proto pan božský nesmí být moc zarostlý, a to tím spíše, čím blíže jsme k rovníku. „Oblasti s větší hrozbou onemocnění se vyskytují zejména v rovníkové oblasti. Tam žije nejvíc druhů parazitů,“ vysvětluje Pavol Prokop, profesor biologie z Trnavské univerzity.
Se svým týmem se rozhodl prozkoumat plusy a minusy tzv. „ektoparazitické hypotézy“. Požádali 183 Slovenek a 161 Turkyň, aby hodnotily atraktivitu mužů. Adepty nejprve vyfotili s přirozeně chlupatou hrudí a pak ve stejné pozici, ale hladce oholené.
Předpoklad byl jasný: v Turecku, zemi s mnohem větší hrozbou napadení parazity, si ženy budou vybírat oholené pány. Naše východní sousedky pak nebojácně budou volit chlupáče.
Mistrovství světa v ochlupení
Výsledek ovšem překvapil. U obou národností tuhle soutěž krásy s převahou vyhráli oholení! Počet žen, které hlasovaly pro chlupáče, se v obou případech pohyboval kolem 20 %.
Revoluční objev si žádá podobné výzkumy v dalších zemích světa. Obdobných starších studií je zatím pomálu. Ví se ale například, že ženy v Kamerunu mají rády muže chlupaté, zato Číňanky, Novozélanďanky a obyvatelky Kalifornie volí „holátka“.
Otázkou je, jestli v tom má prsty spíše evoluce, nebo kulturní stereotypy jednotlivých států. „Abychom se dopátrali odpovědi, bude potřeba srovnat mnohem více různých kultur,“ řekl Prokop serveru LiveScience.