Poprvé jsme ji viděli v seriálu o hubnutí Jste to, co jíte, pak si zatančila v soutěži StarDance a nedávno se na obrazovky vrátila v pořadu DoktorKa. Měl takový úspěch, že se dotáčejí další díly. Že by nám konečně začalo na vlastním zdraví záležet? Náš rozhovor vznikl v době, kdy paní doktorka pilně trénovala na blížící se vysílání soutěže StarDance. Povídaly jsme si spolu o dietách, tancování, ale také o Vánocích a rodině.
Půjdu rovnou k věci: jak o svátcích odolat tlaku odevšud nabízeného jídla?
Vánoce byly vždycky svátky společenství a rozdávání blízkým i „cizím“. Svátky světla, zrození, zastavení se a sdílení se nám nějak zvrtly ve svátky přejídání, stresu, spěchu, hluku a hromadění. Recept rozdat potřebným a rozdělit se s těmi, kdo sami nemají, by nám teď asi pomohl víc než oblíbená rada „nežrat“.
Jste křesťanka, evangelička. Čím jsou Vánoce pro vás a pro vaši rodinu?
Vzhledem k tomu, že těmto dnům předchází čtyřtýdenní doba adventu, tedy příprav, které se týkají hlavně duše, ale také domácnosti a pohoštění, a vzhledem k tomu, že dárky nakupujeme průběžně celý rok, je pro nás doba vánoční dobou svíček, leštění mosazných svícnů, zdobení bytu a návštěv přátel a příbuzných. Nikoli dobou „urvi, co můžeš“. Cukroví peču už od poloviny listopadu s kamarádkou a posloucháme přitom četbu z různých CD Českého rozhlasu, takže na vlastní Štědrý den a Boží hod vánoční už máme jen pohodu.
Jste lékařka internistka a také psychoterapeutka. Když začneme tou internou, jaké jiné nemoci kromě obezity Čechy nejvíc trápí?
Největším problémem u nás jsou choroby spojené s civilizačním spěchem a nešvary. Vzhledem k tomu, co slyším v ordinaci, jsou největší bolestí vztahy a všudypřítomný stres. Jinak z hlediska statistiky jsme na předních místech v kardiovaskulárních chorobách, nádorech trávicího traktu, cukrovce a chorobách souvisejících s alkoholismem. Taky jsme přeborníci v pití piva. Čechy ale asi taky trápí důsledky některých stereotypů, jimž se dříve říkalo „smrtelné hříchy“. Jsou to závist, hamižnost, nestřídmost a hněv. Své dělají také pýcha, mimomanželské vztahy a lenost. Hlavně lenost číst malá písmenka na smlouvách i na složení potravin.
V televizním pořadu DoktorKa jste bojovala za prevenci. Myslíte, že televize funguje lépe než pohovor s lékařem v ordinaci?
Sdělení v televizi musí být obecnější, zatímco pohovor u lékaře (pokud je na něj dostatek času) lépe pokrývá individuální případ konkrétního pacienta. Televize by tedy v případě prevence měla být tím, kdo upozorňuje, zatímco u lékaře se pacient může víc ptát a dostat víc konkrétních odpovědí sám pro sebe a své zdraví i léčení. Pořad DoktorKa považuji za velmi zdařilý a jsem moc ráda, že jsem dostala příležitost letos na podzim natočit dalších 13 dílů. Doufám, že budou inspirací k tomu, aby diváci navštívili své lékaře jako poučení a spolupracující pacienti, kteří budou zase o trochu víc rozumět tomu, co je jejich zdraví prospěšné.
Celý rozhovor najdete v časopise Blesk Zdraví.