Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 20°C

Držte diety: Jojo efekt je zdravější než nadváha!

20. června 2011 | 13:13

Pokud hubnete a přibíráte stále dokola, víte přesně, o čem je řeč. Jojo efekt je strašák všech dietářek. Nyní se však ukázalo, že se není třeba až tolik bát.

Jedeme v tom všechny. Hubneme, znovu tloustneme a naopak. Ušetřené nejsou ani hvězdné divy jako u nás Ilona Csáková a Iveta Bartošová, či světově proslulá moderátorka Oprah Winfre, či z role Bridget Jones ukázkový případ, herečka Renée Zellweger. A co teprve právě znovu štíhlá herečka Kirstie Alley, ta má s jojo efektem opravdu bohaté zkušenosti.

Většina z nás má za sebou spoustu diet, neustále počítáme kalorie, ale jen co trochu povolíme v drsném odříkání, za chvíli jsou všechna ta shozená kila zpět a nekonečný koloběh může znovu začít. Jojo efekt tak nějak k našemu životu patří. Ovšem dotěď jsme byly přesvědčované, že nám také nebezpečně škodí. Všechno je ale jinak!

Kirstie Alley se s jojo efektem pere už pěkných pár let...

Před dvěmi lety Kirstie vážila 64 kilogramů a vypadala šťastně
Před dvěmi lety Kirstie vážila 64 kilogramů a vypadala šťastně
Kirstie Alley  když se opravdu nedrží žádných diet
Kirstie Alley když se opravdu nedrží žádných diet
Kirstie Alley se opět chlubí sexy postavou
Kirstie Alley se opět chlubí sexy postavou

Hubněte a tloustněte, je to zdravé!

Pokud už máte za sebou tyto marné hubnoucí anabáze, nezoufejte! Pro své zdraví a dlouhověkost jste totiž udělala víc, než ten, kdo se hubnout nikdy nepokusil!

S překvapivým zjištěním nyní přišli američtí vědci. Výzkum provedli na 30 myších a po dvou letech sledování jejich kondice vyvrátili dlouhodobě zakořeněné tvrzení, že jojo efekt je zdraví nebezpečný. Hubnutí a nabírání váhy je prostě i pro lidský organismus přirozené a tedy o mnoho přijatelnější, než tělo dlouhodobě zatěžovat tukovými polštáři.

Ženy, které jojo efekt velmi dobře znají:

Myši s jojo efektem žijí déle

Myši žijí v průměru dva roky. Nyní se však ukázalo, že ty s uměle udržovaným jojo efektem se dožily průměrně věku dva roky a čtyři měsíce. „Obézní myši“, tedy ty, kterým byla aplikována pouze kalorická strava, dosáhly ale jen 1,5 roku a samozřejmě „zdravě žijící“ myši na nízkotučné stravě žily dokonce až dva roky a devět měsíců.

Testovaná myší skupinka s “jojo” efektem měla navíc oproti původním hrozivým tvrzením o riziku smrtelných srdečních příhod a jiných všemožných zdravotních komplikací i o mnoho lepší poměr glukózy v krvi, menší ohrožení cukrovkou, infarktem, či dokonce rakovinou!

A k tomu všemu, nám tyto myši přinesly i další příznivé poznání: Lidé, kteří celoživotně zápasí s dietami, žijí v průměru o 25% déle, než ti, co nikdy žádnou dietu nikdy nedrželi!
Nejlépe jsou ale na tom samozřejmě všichni, kdo dodržují zdravý životní styl a s dietami nikdy experimentovat nemuseli.


Autor: INT, bak