Čtvrtek 21. listopadu 2024
Svátek slaví Albert, zítra Cecílie
Oblačno, sněžení 2°C

"Bosá" chůze nebo běh ve speciálních botách zase tak zdravé nejsou, ukazují studie

Běh či chůze jsou vcelku zdravé, ale o populárních "bosých" botách to nejspíše tak moc neplatí
14. srpna 2014 | 06:00

Určitě jste je viděli. Možná je sami nosíte. Speciální boty určené především na běhání, které díky nim má co nejvíce připomínat pohyb naboso, protože tak je to nejzdravější. Jenže pravda je možná někde jinde - přibývá hlasů expertů i výsledků odborných studií, které před nimi spíše varují. Výrobce dokonce musí platit odškodné za to, že boty prodával coby zdravé, aniž pro to měl nějaký důkaz. Přesto si podobné obutí čím dál častěji pořizují lidé i na běžnou chůzi a rodiče dávají velké peníze za dětské boty s měkkou podrážkou, protože věří, že právě to je pro jejich potomky nejlepší. 

Kdykoli jsem se začala zajímat o to, jaké boty jsou pro moje potomky nejzdravější, narazila jsem na to, že to vlastně nikdo pořádně neví. A že i lékařská doporučení se od sebe hodně liší - zatímco někteří přísahali na to, že dítě musí mít boty, hned jak se prvně postaví a to co nejpevnější, další doporučovali spíše chůzi naboso a boty klidně až ve dvou letech. Nakonec jsem to přestala řešit a obutí jim už dávno vybírám především dle vlastního úsudku.  

"Bosá" obuv se musí používat jinak než běžné boty

Autor: Petr Merta
Poslední dobou se však nedá přehlédnout popularita takzvané bosé obuvi - původně šlo především o výrobek určený na běh, s typicky oddělenými prsty. Nabídka se však dávno rozšířila a výrobci nabízejí i obuv pro běžné nošení včetně dětské. A ačkoli jedny takové dětské boty vyjdou nejméně na tisícovku nebo taky skoro na dvě, není zase tak málo rodičů, kteří je kupují, ačkoli jinak počítají skoro každou korunu. Jsou přece zdravé a pro rozvoj dětské nohy tím pádem nejvhodnější.

Jenže tak to dost možná vůbec není. Stačí, když se člověk začne probírat vyjádřeními odborníků a hlavně výsledky různých studií, které zkoumají dopad jejich používání na stav nožní klenby, kloubů a svalů. A ty před nimi poslední dobou spíše varují. Zvláště pokud je člověk nepoužívá správně - vyžadují totiž jiný způsob pohybu, než na jaký jsme my i naše děti zvyklí z běžné obuvi.   

Firma vyrábějící obuv pro běh "jako naboso" zaplatí odškodné  

Autor: SHUTTERSTOCK.COM
A co více, výrobce pětiprsté běžecké obuvi dokonce hodlá zaplatit skoro čtyři miliony dolarů odškodného na základě hromadné žaloby kvůli nepravdivosti tvrzení ohledně zdravotní prospěšnosti nabízené běžecké obuvi pro "bosý" pohyb.
 
Žalobu iniciovala Američanka Valerie Bezděková jako reakci na reklamu, že boty snižují riziko úrazu a zároveň posilují svaly na nohách, což podle ní nebylo podloženo žádnými vědeckými výsledky. Výrobce sice takovou kritiku odmítá, ale jelikož má zájem na urovnání sporu, uvolnil peníze do fondu, z něhož budou v USA vypláceni ti, kdo si zde tyhle boty v posledních šesti letech koupili a mají pocit, že jim zase tak moc zdravotně neprospěly.  
Americká podiatrická asociace (věnující se zdraví nohou) rovnou v souvislosti s případem uvedla, že běh jakoby na boso zvyšuje riziko úrazu, protože nohám chybí ochrana a navíc zvyšuje napětí na svalech dolních končetin. Jinými slovy, běh v odpružených botách může být vhodnější. 

Zvyšují speciální boty riziko úrazu? Při nesprávném použití ano
Autor: Shutterstock.com
Je pravda, že evoluční biolog Daniel Lieberman z Harvardu před několika lety zveřejnil studii, podle níž mohou chůze nebo běh naboso prospívat lidskému zdraví.
Jenže nedávno jiný americký lékař, Matthew Silvis upozornil na to, že právě mezi těmi, kdo propadli "bosým" běžeckým botám, se objevuje více úrazů a únavových potíží. Jednou z příčin je zřejmě to, že lidé v nich běhají po patách, ačkoli boty vyžadují jiný styl chůze či běhu, po špičkách. 
Nakonec se tedy zdá, že ačkoli sama o sobě může být chůze na boso zdravá, speciální boty už tento efekt mít nemusejí, zvláště pokud se v nich člověk přepíná.
A pokud jde o dětské boty, které mají rovněž připomínat chůzi na boso, neexistuje podle všeho žádná velká studie, na jejímž základě by bylo možné rodičům doporučovat zrovna tohle obutí.
Všechno se dá nejspíše shrnout i takhle: nechte potomka chodit na boso, zvláště venku, kde nerovný povrch může stimulovat jeho chodidla. Ale jinak nemusíte utrácet za speciální obutí, stačí pořídit kvalitní a dostatečně široké boty se spíše měkčí podrážkou.