Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Kdy je Den matek? Datum + sedm vtipů o matkách

15. dubna 2024 | 11:52

Všichni víme, že Den matek se slaví o květnové neděli, o kolikátou neděli ale jde? Nezapomeňte v tom správném termínu poblahopřát svojí mamince k svátku, potěšte ji dárkem a třeba i nějakým vtipem.

Den matek v ČR

Den matek se každoročně slaví druhou květnovou neděli, která v roce 2024 připadá na 12. května. V Československu se tento svátek začal slavit v roce 1923 a hodně se o to zasadila Alice Masaryková, dcera Tomáše Garrigua Masaryka.

Kdy se slaví Den matek ve světě?

Den matek se slaví po celém světě, jeho datum ale není jednotné. Ve stejný den jako u nás mají Den matek v USA, odkud tato tradice vychází, v Kanadě a některých evropských státech, např. na Slovensku, v Německu nebo Rakousku.

• Třeba ve Španělsku, Portugalsku, Maďarsku nebo Litvě se slaví první květnovou neděli,  v Polsku připadá na 26. května a ve Francii mají maminky svátek poslední květnovou neděli. 

• Ve Velké Británii a Irsku se Den matek slaví čtvrtou postní neděli, jejíž datum se odvíjí od termínu Velikonoc.

Pro pobavení: 7 vtipů o matkách

Má vaše máma smysl pro humor? Kromě přáníčkadárkuvelkou inspiraci, co koupit, najdete ZDE – ji potěšte i vtipem.

1. Myslíte, že se to stalo?

„Ondro, myslíš si, že jsem špatná matka?“ „Mami, já se jmenuji Ota.“

2. Vzdáváš to?

Anička sleduje maminku, která si na obličej nanáší pleťovou masku, a ptá se jí: „Maminko, proč to děláš?“ Maminka odvětí, že pro to, aby byla krásná. Za chvíli, když si maminka masku smývá, Anička odvětí: „Vzdáváš to?“

3. Ze života

Otázky pro mámu: „Mami, co bude k večeři?“ „Mami, kde mám druhou ponožku?“ „Mami, co si mám obléct?“ „Mami, kolik je hodin?“ „Mami, pomůžeš mi s úkolem?“

Otázky pro tátu: „Tati, kde je máma?“

4. Únava k mateřství patří

Jsem strašně unavená, protože neustále musím mámě hlídat její vnoučata.

5. Praktické matky

6. Dopis od dcery

Matka přijde do pokoje své dcery a najde jej prázdný, jen na posteli leží dopis. Se špatnou předtuchou ho otevře a začne číst následující text: "Milá maminko, je mi velmi líto, že jsem musela odejít z domova se svým novým přítelem. Našla jsem v něm pravou lásku. Měla bys ho vidět, jak je sladký se svým četným tetováním, piercingem a především jeho krásnou motorkou! Ale to ještě není všechno, mami. Jsem konečně těhotná, a Abdul říká, že budeme mít krásný život v přívěsu uprostřed lesa. Chce mít se mnou hodně dětí a to je taky můj sen. Když jsem zjistila, jak mi marihauna dělá dobře, rozhodli jsme se tuto rostlinu pěstovat i pro naše přátele, když jim dojde heroin nebo koks, aby tak moc netrpěli. Mezitím doufám, že věda najde lék na AIDS, aby se Abdulovi trochu ulevilo, on si to opravdu zaslouží. Nemusíš mít strach, je mi už 13 let a umím se o sebe dobře postarat i sama. Doufám, že Tě budu moci brzy navštívit, abys poznala svého vnuka. Tvá milovaná dcera

P.S. Nic z toho není pravda, jsem u sousedů. Chtěla jsem Ti jen říct, že jsou horší věci na světě než vysvědčení, které je v nočním stolku.

7. Černý humor

Autor: taj