Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Kdy se slaví Den otců? Datum + tipy pro ty, co nemají dárek

Kdy se slaví den otců?
12. června 2023 | 06:00

Den otců u nás nemá takovou tradici jako Den matek nebo MDŽ a mnoho z nás neví, kdy se vlastně slaví. Navíc datum se může v jednotlivých zemích lišit.

Den otců v Česku

V Česku připadá Den otců na  třetí neděli v červnu, což letos vychází na 18. června 2023. V Česku se slaví od roku 2007 a vychází z americké tradice. Tento svátek má počátek v USA, kdy roce 1910 Sonora Smart Dodd uspořádala pro svého otce oslavu jako poděkování za to, že se dokázal postarat o ni a dalších pět sourozenců. Jejich matka totiž zemřela při porodu posledního, šestého dítěte. Později se Den otců rozšířil i do dalších zemí, ne všude se ale slaví ve stejný den. 

Kdy se slaví ve světě?

Stejně jako u nás, třetí červnovou neděli se Den otců slaví např. na Slovensku, ve Velké Británii, Irsku, USA, Kanadě, Francii, Řecku nebo třeba Indii. 

• V Polsku mají tátové svátek 23. června 2023. 

• V Rakousku a Belgii připadá Den otců na druhou červnovou neděli, letos to tedy bude 11. června 2023. 

• V Německu má pohyblivé datum a slaví se 40 dnů po Velikonocích ve svátek Nanebevstoupení Páně. Leto•s vychází na 18. května 2023.

• V Itálii, Španělsku nebo  Portugalsku se Den otců slaví na sv. Josefa, tedy 19. března. 

Zapomněli jste dárek?

Přiznejme si to, na Den otců spousta z nás zapomene. Poradíme vám, jak zachránit situaci, pokud jste si na tátův svátek nic speciálního nepřipravili. 

1. Přáníčko s vtipem

Nemáte žádný dárek? Tak tátovi aspoň řekněte, jak moc ho milujete. A pokud má rád vtipy, tady je inspirace, jak na to. 

2. Film: O otcovství s humorem

Naše rodiče stejně ve finále nejvíc potěší, když je navštívíme. Láhev dobrého vína zvládnete koupit vždycky a u filmu si ho společně vychutnáte. My v redakci milujeme film Fotři jsou lotři, který je např. na Netflixu. Robert De Niro v roli svérázného tatínka, tchána a dědečka vždycky pobaví.

 

 

 

Autor: taj