Před necelými třemi lety se Jiří Piskáček, původní profesí architekt, jinak milovník gastronomie, dobrého jídla, koření a grilování, rozhodl po ochutnání dosud nepoznaného a fantastického druhu fermentovaného Kampotského pepře skrze importéra v Německu, pátrat po jeho původu. Cesta za poznáním zdroje tohoto křupavého pepřového zázraku končila až v daleké Kambodži, přestože se nakonec ukázalo, že tuto rodinnou pepřovou farmu vlastní francouzsko-belgický manželský pár a k jeho překvapení se mu dokonce otevřela i možnost toto výjimečné koření dovážet.
Mezinárodní spolupráce
Díky této česko – francousko – belgicko – kambodžské, vskutku mezinárodní spolupráci, se do České republiky dostaly zcela nové druhy nejen Kampotského pepře, ale také dalších koření, z nichž se některé do této doby nedostaly ani na významnější vzdálenost od svého rodného tropického pralesa v srdci Kambodži. Patnácti druhy Kampotského pepře vlastní produkce totiž sortiment kampot.cz a La Plantation teprve začíná a spousta dalších pokladů se ukrývá na dalších stránkách toho nejvoňavějšího katalogu Fair Trade koření, které kdy zamířilo z Kambodže do Evropy.
Zásluhou La Plantation tak máte možnost ochutnat Kampotský pepř a další kambodžská autentická koření v nejširší paletě variant na světovém trhu na jednom místě, a to přímo na e-shopu českého importéra kampot.cz. Ve spolupráci s La Plantation pro Vás Jiří mimo jiné připravil několik lákavých tematických dárkových sad, které Vás jedním kliknutím dostanou do gurmánského ráje zaměřeného na pepře, asijskou kuchyni, ryby a nebo BBQ.
Letošní trendy
Mezi novinkami tohoto projektu se jako první v letošním roce objevila zcela nová značka kambodžských rumů SAMAI, která zasáhla amatérské i profesionální odborníky ve světě prémiových rumů, stejně jako dříve La Plantation oslovila milovníky koření. SAMAI navíc ve svém pepřovém rumu používá červený Kampotský pepř z La Plantation – ten je tak nově možné zakoupit i v tekutém skupenství.
Ale ani na Fair Trade farmě La Plantation nezaháleli a tak nedlouho po návštěvě majitelů Guy a Nathalie v Praze Jiří představil zcela novou řadu výrobků, tentokráte sušené ovoce kořeněné Kampotským pepřem. Aby původní řada koření nepřišla zkrátka, byla rozšířena např. o divoký zázvor a nebo galangal z rostlinek sklizených v původním divokém biotopu kambodžského pralesa.
Ani na samý konec roku se kampot.cz nevzdává myšlenky dovézt z Kambodže napřímo od malých výrobců co nejvíce autentických chutí a tak slibuje ještě jedno sladké překvapení – WAT Chocolate – ručně vyráběnou bean-to-bar čokoládu z místních organických kakaových bobů z Mondulkiri, jak jinak než s Kampotským pepřem a kořením z La Plantation.
Tipy na dárky
Pokud tedy potřebujete inspiraci jak vyřešit například patálie s výběrem dárků, kampot.cz je skvělým místem, kde najdete za pár stokorun dárek našlapaný exotickou chutí, navíc povětšinou v certifikované organické a nebo BIO kvalitě s Fair Trade certifikátem původu – nejenom chuť produktů, ale i místo jejich vzniku totiž stojí za prozkoumání. Vždy je totiž v pozadí umění místních obyvatel a jejich po generace předávaná zkušenost s prací s jejich tradičními surovinami!