Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Udržitelnost hýbe světem. Jak ji ale správně uchopit?

Jak na udržitelnou domácnost?
4. září 2022 | 06:00

Otázka udržitelnosti je všudypřítomná, protože je klíčem k lepší budoucnosti. Řeší to nejen jednotlivé domácnosti, ale velký důraz na udržitelnost kladou také kosmetické, oděvní nebo potravinářské firmy. Chovat se k planetě zodpovědněji je zkrátka trendy. Víte, jak udržitelnost správně uchopit? Poradíme vám!

Udržitelná krása

Většina z nás dává přednost kosmetice, kvůli které netrpěla zvířata ani příroda. Udržitelností se proto čím dál více zabývají také kosmetické firmy, které se hlásí k odpovědnějšímu přístupu ke kráse. Řada značek se proto snaží co nejvíce spojit s přírodou a tomu přizpůsobují výrobu svých produktů od šetrného získávání surovin, způsobu testování produktů až po výrobu obalů. Právě ty totiž tvoří největší podíl odpadu z kosmetického průmyslu. Složení a recyklovatelnost obalů má velký vliv na rozhodování zákazníků, a proto se firmy snaží těmto požadavkům vyhovět. Dnes se tak kosmetické značky zaměřují na to, aby jejich obaly byly recyklovatelné, a některé z nich nabízí možnost obaly vrátit a následně jim dávají druhý život.

Video se připravuje ...
Péče o pleť i planetu: Udržitelná a čistá kosmetika • VIDEO: Videohub

Udržitelná móda

Móda je pro většinu z nás zábava. Nákupem skvěle padnoucího kousku si často zvyšujeme sebevědomí a zlepšujeme náladu. Přesto skoro každé ráno stojíme před přeplněnou skříní a nevíme, co na sebe. „Řešením“ je pak nálet do obchodů, kdy bezmyšlenkovitě kupujeme další kousky oblečení, které jsou zrovna ve slevě nebo podléhají posledním trendům, ale ve skutečnosti je vlastně vůbec nepotřebujeme. Tahle halenka stojí přece jen dvě stovky, to tady nemůžu nechat, napadne většinu z nás. A to je přesně ta chyba. Módní průmysl patří mezi největší znečišťovatele životního prostředí. Ročně se vyprodukuje ohromné množství kusů oděvů a další spousta vyřazených kousků pak končí ve spalovnách nebo na skládkách.

Co s tím? Zaměřte se na to, co kupujete a pečlivě vybírejte. Vytvořte si minimalistický šatník, který bude obsahovat kvalitnější kousky, které lehce zkombinujete a hlavně, které vydrží. Nepotřebujete přece dvacet podobných triček a deset různých džínů. Kvalita je opravdu více než kvantita. Dalším řešením je nakupování v second handech, ve kterých často najdete opravdové poklady za pár korun. Oblečení vynosíte a můžete ho poslat zase dál. A pokud patříte mezi ty zručnější, můžete si své staré oblečení přešít a vdechnout mu tak nový život. Na internetu najdete spoustu návodů, jak si ze starých kousků vytvořit nové. Najednou budete mít skříň plnou „nového“ oblečení a ještě se něčemu přiučíte. Pokud přece jenom zatoužíte po novém kousku, vybírejte takové, které se pyšní přívlastkem sustainable, eco-friendly či recycled. Jedná se módu, která vzniká v souladu s ekonomickými, sociálními a ekologickými principy udržitelnosti, je vyrobena způsobem, který neznečišťuje životní prostředí a je například vyrobena z již použitého materiálu.

Zelená domácnost

Více ekologicky můžete přemýšlet i co se domácnosti týče. Máte pocit, že vás to bude stát více peněz? Naopak, dokonce ušetříte! Jak na to? Například v supermarketu kupujte jen to, co je bez obalu a na ovoce, zeleninu či pečivo si noste vlastní plátěné pytlíky. Pokud přece jenom koupíte balené potraviny, zaměřte se na to, aby byly obaly vratné. Při nakupování nepodléhejte slevovým akcím a zaměřte se na, to opravdu potřebujete. Nejenom, že se vyhnete vyhazování prošlých potravin, navíc ještě ušetříte peníze.

Pokud se vydáte do svého oblíbeného podniku na oběd nebo pro kafe, noste si vlastní dózy či láhve na pití. Stejně tak si pořiďte nějakou hezkou láhev na vodu, ze které bude radost pít. Můžete ji nosit s sebou do práce, na výlety, na trénink, ale pít z ní můžete také doma. Počet zakoupených balených vod se tak sníží na minimum.

Autor: REDAKCE