Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Chcete bohatého Ježíška, ale kde na něj vzít? Pozor na půjčky!

28. listopadu 2011 | 13:24

Podobný scénář se u vás možná opakuje každý rok. Už od léta si slibujete, že začnete pomalu nakupovat překvapení pod stromeček, aby vás to v prosinci nezruinovalo, jenže…

Kvůli starostem, vytížení v práci a nechuti prodírat se o víkendu davy ve vydýchaných obchodních centrech nemáte jako obvykle nic ani začátkem prosince. A váš účet se třese pod tíhou obav, jak poplatíte kromě dárků i jídlo, pití, silvestra na horách…

To, že utratíme na Vánoce nejvíce peněz za rok, je většině z nás zcela jasné. Když je ale do kapsy poněkud hlouběji, láká mnohé možnost  možnosti, že si na dárky půjčí. My radíme jediné: Zapomeňte na to! Rozhodně je lepší se uskrovnit.

3 dobré rady

* Zkuste tentokrát pojmout nákupy trochu jinak. V naší rozvětvené rodině se osvědčilo pravidlo, že se dárky dávají jen dětem – tedy myšleno v rámci širšího příbuzenstva.

* Je nejvyšší čas pořídit dárky výhodně přes internet. V prosinci můžou být ceny vyšponované, a navíc nemáte jistotu, že vám budou doručené včas.

* Pokud budete slavit svátky jen s dospělými, zvažte možnost, že se dražšími pozornostmi obdarujete po novém roce v rámci výprodejů. Pod stromeček můžete na Štědrý večer položit vtipné, ručně vyvedené poukázky na budoucí „překvapení“.

Když přesto o půjčce uvažujete…

… každopádně zachovejte chladnou hlavu a položte si pár základních otázek:

1. Opravdu půjčku potřebuji?
Je nutné si i uvědomit, že danou sumu budete muset po několik dalších měsíců pravidelně splácet a tedy počítat s tím, že v následujícím období budete měsíčně disponovat nižší částkou, než jste byla zvyklá. Neomezí vás to příliš?

2. Splňuji podmínky?
Obecně platí, že byste měla být na pozoru, pokud firma netrvá na prokázání schopnosti půjčku splácet. „Ověření bonity klienta je pojistkou schopnosti splácet nejen pro úvěrovou společnost, ale i ochranou jeho samotného  před potenciálními problémy, které si při zažádání o úvěr možná ani neuvědomil,“ vysvětluje Tomáš Langmajer ze společnosti Credium. Většina firem má nastavené podobné podmínky. Žadatel o úvěr musí mít občanství České republiky, nesmí být v prodlení se současnými úvěry, musí doložit dostatečný příjem a nesmí být ve výpovědní či zkušební době v zaměstnání. 

3. Která úvěrová společnost je solidní?

Těžká otázka. Existují jich stovky. Nejlepší úvěr by měl být pružný v nastavení různých paramentů podle potřeb a možností zákazníka, například doba splácení, možnost předčasného splacení úvěru bez sankcí nebo i nabídka pojištění proti neschopnosti splácet. Samozřejmostí ze strany úvěrové společnosti by mělo být seznámení žadatele s výší úroků, poplatků a poskytnutí veškerých informací o dalších podmínkách ještě před podpisem smlouvy.

Co je co?

* RPSN
Roční procentní sazba nákladů, do které se zahrnují také případné poplatky za vedení účtu, sjednání úvěru a platba za pojištění. Jeden z nejdůležitějších ukazatelů výhodnosti půjčky.
* Bankovní a nebankovní úvěry
Na nebankovní úvěry jsou vázané pouze poplatky spojené s úvěrem. Půjčky nabízené bankou s sebou většinou nesou další podmínky pro jejich získání, nejčastěji nutnost zřídit si účet u daného bankovního domu.
* On-line půjčky
Jedna z možností, jak dnes vyřídit půjčku, aniž byste musela do kamenné pobočky úvěrové společnosti. Představuje velice snadný a rychlý způsob, jak získat půjčku. Mějte se však na pozoru a všechno pečlivě rozvažte.

Na internetu ušetříte, ale…

Určitě se soustřeďte na známé obchody, se kterými mají třeba vaši blízcí dobrou zkušenost. Než kliknete na slovo objednat, pečlivě si přečtěte diskusi a názory zákazníků, kteří nakupovali před vámi. Solidní firmy tam objektivní hodnocení bez obav nechávají. Každopádně se zajímejte, jaká je konečná cena, jak to bude s balným, dopravou apod.

Jak vracet a vyměňovat vánoční dárky?

Autor: Kateřina Pokorná, Kbak