Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Polojasno 22°C

Virtuální cesta magnetickou rezonancí. Jak se toto vyšetření stává šetrnější k dětem i dospělým

25. října 2022 | 00:00
Prezentace klienta |

Vyšetření magnetickou rezonancí se provádí za účelem objevení a zhodnocení případné choroby ve vyšetřované oblasti. Přestože vyšetření není nijak bolestivé, může být pro některé pacienty nepříjemné. Pokud pacient nedokáže zůstat v klidu, je nutné vyšetření opakovat, což prodlužuje dobu určení správné diagnózy. Výrobci těchto přístrojů proto hledají cesty, jak takové vyšetření udělat pro pacienty co nejpříjemnější. Jedním z nejnovějších inovativních řešení je například speciální program Ambient Experience od výrobce Philips. „Pomocí moderních technologií a virtuální reality měníme průběh magnetické rezonance ve virtuální cestu, jejímž cílem je maximálně zpříjemnit prostředí pacienta během vyšetření, a tím minimalizovat počet nutných opakování, což uleví pacientovi i zdravotnickému personálu,“ říká Tomáš Vavrečka, ředitel Philips Česká republika.

Magnetická rezonance je nezbytným pomocníkem lékařů, díky němuž získávají přesné a komplexní výsledky. Přestože vyšetření není nijak bolestivé, není vždy příjemné. Doprovází jej hluk a pacient, který se během něj ocitá v uzavřeném prostoru tunelu magnetu, musí ležet nehybně a občas také na chvíli zadržet dech. Tyto podmínky mohou u mnoha pacientů vyvolávat stres, což ve výsledku může vést i k nutnosti přerušení vyšetření a jeho opakování.

Příjemným prostředím k většímu klidu a efektivitě

Nové řešení společnosti Philips přináší pacientům o mnoho příjemnější zážitek z vyšetření. Palmy na pláži, horská krajina nebo delfíni plavající v průzračné vodě — pacient má možnost si zvolit vizuální a zvukovou stopu, která ho bude provázet vyšetřením od začátku až do konce. Vše je přenášeno dovnitř vyšetřovací místnosti na speciální monitor a do sluchátek. Pacient pak díky zrcadlům vidí zvolené zobrazení i se zvukovým doprovodem namísto uzavřeného prostoru tunelu magnetické rezonance.

V USA a Evropě je využíváno již přes 2 000 těchto přístrojů a výsledky ukazují jejich velký přínos. 9 z 10 pracovníků, kteří systém využívají, by jej doporučilo i ostatním nemocnicím. Většina respondentů potvrdila, že Ambient Experience u pacientů dokáže zmírnit strach a navodit klid, což vede k lepší spolupráci mezi pacientem a zdravotnickým personálem. Díky tomu je možné dojít k přesným výsledkům rychleji. „Dnešní technologie přináší velkou škálu možností a funkcí, které mohou usnadnit a zefektivnit každodenní úkony zdravotnického personálu,“ míní Tomáš Vavrečka.

Magnetická rezonance jako velké dětské hřiště

Děti jsou vůči jakýmkoliv lékařským manipulacím obzvláště citlivé a často nejsou schopné potlačit svůj strach. Neschopnost dítěte vydržet v klidu tak značně komplikuje provádění déletrvajícího vyšetření. Aby vyšetření bylo smysluplné, jsou malým pacientům v případě potřeby a po poradě s lékařem aplikovány sedativní prostředky nebo dokonce anestezie. Někdy však pro úspěšné absolvování vyšetření postačí jen jednoduché rozptýlení, které zaujme a promění nepochopitelný postup vyšetření ve hru. „U dětí zhruba do šesti let věku je velmi důležitá spolupráce s rodiči a jejich participace na přípravě malého pacienta na vyšetření. Těžko můžeme chtít po tříletém dítěti, zejména když neví, co ho čeká, aby leželo klidně, nebo aby se nadechlo a po dobu několika sekund zadrželo dech,“ vysvětluje MUDr. Martin Kynčl, Ph.D., vedoucí lékař Kliniky zobrazovacích metod, 2. LF UK a FN v Motole.

Autor: Philips Česká republika s.r.o.

Jednou z částí řešení Philips Ambient Experience je tzv. Pediatric Coaching, který umožňuje zlepšit pohodu nejmladších pacientů. Pomocí virtuální hry pro přípravu dětí a jejich rodičů nabízí speciální aplikace možnost absolvovat celý postup on-line ještě před samotným vyšetřením. Ten nabízí dítěti možnost získat podporu virtuálního „kamaráda“: skenování může probíhat paralelně s hrou, což snižuje hladinu stresu a neklidu. Pro lepší efekt jsou v aplikaci použity technologie virtuální reality jako funkce Kitten Scanner. Je to model systému MR, kde se dítě cítí jako lékař, ne jako pacient. Dítě má možnost skenovat postavičky zvířat a podívat se, co se skrývá uvnitř každé z nich. To mění lékařský postup na poutavou hru a také pomáhá malým pacientům lépe pochopit, co se s nimi během vyšetření v přístroji pro MR děje. Touto zajímavou hrou je často možné zcela nahradit lékovou sedaci, a ve výsledku získat vysoce kvalitní snímky nezbytné pro přesnou diagnostiku stavu dítěte bez zbytečného stresu personálu, rodičů i dětí samotných. To je nesmírně důležité, obzvlášť když je nutné absolvovat tento typ vyšetření pravidelně.

Mezi postavičkami ze světa Disney

Díky spolupráci společností Philips a Disney v rámci péče o děti se mohou malí pacienti přímo během vyšetření ponořit pomocí adaptovaného řešení Ambient Experience do fascinujícího světa oblíbených pohádek a kreslených filmů. Samy si zvolí námět, který se bude promítat na obrazovku uvnitř magnetické rezonance. Můžou to být dokonce i oblíbené postavičky od Disney: dobrodružství Mickeyho Mouse, mořská víla Ariel, Aladdin a princezna Jasmína na kouzelném létajícím koberci, Spiderman, který zdolává mrakodrap, a mnoho dalších známých a oblíbených postav. „Disneyovské příběhy vytvořené speciálně pro Philips posouvají vyšetření ještě o úroveň výš, protože postavičky mají role průvodců a připravují děti na jednotlivé kroky vyšetření,“ říká MUDr. Darja Máslová z Kliniky zobrazovacích metod 2. LF UK a FN Motol. „Společnost Philips podle mého názoru na děti myslí skvěle a dodává speciální cívky přizpůsobené dětskému věku, čemuž jsou přizpůsobeny i protokoly. Vždy je velkou výhodou, když protokoly a sekvence mohou nastavit aplikační technici výrobce právě pro vyšetřování dětí. Přístroje pro MR nebo CT už dneska skýtají neskutečné možnosti, jen je potřeba o nich vědět a umět je přenést do praxe,“ dodává MUDr. Kynčl.

Video se připravuje ...