Jak se zbavit kuřího oka? Vsaďte na sůl, cibuli a kokosový olej! | Pro ženy | Blesk.cz

Jak se zbavit kuřího oka? Vsaďte na sůl, cibuli a kokosový olej!

 • Oteklé nohy jsou v létě mnohem častější, nejen kvůli teplému počasí, ale lidé více cestují a tráví čas v sedě, s nohami svěšenými dolu.
  29. března 2018 | 10:54

  Nejsou jen estetickým problémem, dokážou také bolestivě potrápit a dost znepříjemnit chůzi. Nepříjemná kuří oka vzniknou na chodidlech nejčastěji jako následek špatně zvolené obuvi. Jak na ně?

 • Nepleťte si kuří oko s bradavicí

  Při nošení podpatků hrozí větší riziko úrazů kotníků.

  Nekvalitní materiál nebo chybně zvolené velikosti nebo tvar bot (například lodičky na podpatku s příliš úzkou špičkou nebo páskové sandály, které dřou či kloužou a tlačí na kůži), to jsou nejčastější příčiny vzniku kuřích ok. Jde vlastně o odumřelou a zrohovatělou kůži, která vytvoří ložiska v místech, kde dochází při chůzi k velkému tlaku a silnému tření. Nejvíce se proto vyskytují na vystupujících kostech, tedy na kloubech prstů. Pozor, nespleťte si kuří oko s bradavicí. Na rozdíl od ní nejsou kuří oka přenosná a při snaze o odstranění nekrvácí. Bradavice je ztvrdlá zesílená kůže, většinou kruhového tvaru a vzniká jako důsledek virové nákazy.

 • Bolest při každém kroku

  Jestli často nosíte podpatky, můžete si zadělat na osteoartrózu. Je to totiž velký nápor na kolena.

  Rozlišujeme tvrdá kuří oka, která mají tendenci se vytvářet zejména na plosce chodidla nebo těsně nad klouby (nad zakřivením) prstů na nohou, a měkká kuří oka, která vznikají v prostoru mezi jednotlivými prsty. V obou případech je ale hlavním viníkem špatná obuv. Může jít o bolestivé útvary, které mají většinou nažloutlou nebo žlutošedou barvu a dosahují v některých případech velikosti až 15 milimetrů. Ložiska kuřích ok sice vystupují nad povrch kůže, zároveň jsou ale vtlačena pod povrch, kde se dotýkají nervů v podkoží a dráždí je, zároveň tlačí na kost, což způsobuje velké komplikace a bolest při chůzi.

 • Existuje prevence?

  Nevěříte na zázraky? Zkuste su jok a začnete.

  Můžete nějak zamezit tomu, aby se na vašich nohou kuří oka objevovala? Alespoň občas potrápí snad každého. Poměrně účinnou prevencí jsou ale nošení kvalitní, pohodlné a velikostně odpovídající obuvi z měkkých a prodyšných materiálů, pravidelná pedikúra spojená s obrušováním ztvrdlé kůže pemzou nebo jemnou bruskou. Velkou službu udělají gelové nebo ortopedické vložky do bot, seženete je v každé dobré prodejně obuvi, lékárně nebo zdravotních potřebách. Pomůže také jemná večerní masáž chodidel s peelingem (prodávají se různé druhy určené pro unavené nohy, případně si můžete vyrobit vlastní směs: smíchejte dvě lžíce olivového nebo kokosového oleje se dvěma lžícemi hnědého třtinového cukru nebo hrubé mořské soli). Jednoduše řečeno, snažte se, aby kůže na vašich chodidlech zůstala měkká a nepřipomínala struhadlo. Pro změkčení kůže se osvědčily také potírání citronovou šťávou nebo horké koupele ve vodě smíchané s mořskou solí nebo mandlovým či levandulovým olejem (koupel by měla trvat alespoň 15 minut).

 • První pomoc

  Krásné nohy jsou základ! Dopřejte jim po zimě neodkladnou péči a připravte je do letních sandálků!

  Pro okamžitou úlevu dobře poslouží měkké gelové náplasti, které jednoduše nalepíte na postižené místo a seženete v každé lékárně. Ve většině jsou napuštěny kyselinou salicylovou, případně podobnou účinnou látkou, která dokáže (při pravidelné aplikaci) kuří oko zničit. Pokud hledáte pomoc v přírodě, vyzkoušejte čerstvý jasmínový květ. Rozemelte ho nebo utlučte v hmoždíři na bylinky na kaši a směs pak natřete na postižené místo. Přelepte leukoplastí (nejlépe voděodolnou) a po několika dnech vyměňte za novou. Postup opakujte do té doby, dokud kuří oko nezmizí (obvykle stačí třikrát až čtyřikrát). Jednou z prastarých rad našich babiček je také plátek cibule, který večer přilepíte na kuří oko a necháte do rána působit. Ráno pak nohu osprchujete teplou vodou. Zhruba po týdnu se jádro kuřího oka samo oddělí od ztvrdlé kůže.

 • V rukou odborníka

  a
  a
  Autor: profimedia.cz

  Léčba pokročilejších kuřích ok, na která vám již síly nestačí, patří do rukou zkušené pedikérky, případně lékaře – dermatologa. Odstranění je poměrně razantní a nutno říct, že i dost bolestivé – kuří oko se seřízne skalpelem nebo ostrou žiletkou a přelepí náplastí speciálně určenou na kuří oka. Nějaký čas pak musíte postižené místo pravidelně potírat mastí s léčivými složkami. Existuje ještě modernější řešení, a to formou laserového zákroku.

  Domácí účinná pedikúra bez použití skalpelu

   

   

   

Autor: Simona Procházková
Diskuse ke článku
.