Proč jsou pro nás enzymy tak důležité?
V našem těle totiž mají velký význam proteolytické enzymy, tj. enzymy štěpící bílkoviny, které mají za úkol správnou práci obranného systému a zajišťování jeho rovnováhy. Jestliže však máme oslabenou imunitu nebo nás ohrožuje zánět, je vhodné podpořit jejich činnost podáváním obdobných enzymů zvenčí. Zabývá se tím speciální oblast medicíny – systémová enzymoterapie. Nejznámějším a nejpoužívanějším lékem je zde Wobenzym.
Podpůrná léčba při chřipce a angíně
Protože tyto enzymy působí proti zánětům a podporují oslabenou imunitu, měly by je především osoby nejvíce ohrožené možnými komplikacemi začít užívat už v období zvýšeného výskytu chřipky a nachlazení. Jestliže chřipka nebo angína už propukly, pomáhají enzymové léky posílením imunity je rychleji zvládnout, a zkracují tak dobu léčby. Navíc pomáhají zabránit dalším komplikacím. Sliznice dýchacích cest poškozená virem chřipky totiž do určité míry ztrácí svou obranyschopnost a snáze ji pak mohou napadnout bakterie. Tímto způsobem někdy vzniká tzv. superinfekce: teplota znovu stoupá, příznaky chřipky neustupují, nebo se dokonce zhoršují a přidávají se nové. Takovou „přidruženou infekcí“ mohou být zánět vedlejších nosních dutin, zánět průdušek a zápal plic, u dětí se v souvislosti s chřipkou často vyskytuje zánět středního ucha.
Také u průvodních onemocnění chřipky a u angín, kdy je kvůli napadení bakteriemi nezbytné nasadit antibiotika, je vhodné spolu s nimi podávat i enzymové léky. Vedle toho, že posilují imunitu, totiž podporují i průnik antibiotik do tkání, a tím zvyšují účinnost léčby.
Aby se nemoc neopakovala
I když už jsme z nejhoršího venku, tedy v období rekonvalescence, léky s obsahem vybraných enzymů posilují stále ještě oslabenou imunitu, a jsou tak účinnou obranou proti případnému opakování nemoci a jejímu přechodu do chronického stavu.
Více na www.wobenzym.cz