Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

"Prázdninový" průjem není banalita! Nenechte si zkazit dovolenou

8. července 2013 | 16:00

Dovolená je fajn. Pokud na ní neřešíte střevní potíže tak časté při změně prostředí, jídelníčku či nedostatečné hygieně.

Průjmy se nevyhýbají nikomu, zvláště ty letní a ty takzvané cestovatelské. Ať už je způsobí třeba konzumace hygienicky závadné zmrzliny či grilovaného masa doma v Česku nebo pro nás "nepřátelské" cizí bakterie při dovolené v Egyptě, Tunisku či jihovýchodní Asii. Rychlým odvodněním jsou ale nejvíce ohrožené děti, těhotné ženy a senioři.

Z vlastní zkušenosti však mohu potvrdit, že třeba taková "faraónova pomsta" v Egyptě srazí na kolena i mladého a zdravého člověka. Když jsem se po třech dnech strávených na toaletě v křečích, soustavném zvracení a vysoké horečce nakonec doslova doplazila k hotelovému lékaři, připadala mi kapačka s dávkou antibiotik proudících do žíly jako božský elixír. Tohle bych znovu už zažít nechtěla.

Letní průjem není banalita

Akutní průjem přichází náhle. "Způsobit jej mohou hlavně viry nebo bakterie, které napadají trávicí systém. Podrážděním zažívacího traktu se zrychlí pohyb střev, zhorší se trávení a vstřebávání živin. Střeva nedokážou pojmout tekutiny ze strávené potravy a tak přebytky vylučují ven," vysvětluje pediatr a alergolog Milan Matulka.

Nejčastější příčinou prázdninových průjmů bývají špinavé ruce, hygienicky závadná pitná voda, zkažené nebo nedostatečně tepelně zpracované maso, neumyté ovoce, vysoké letní teploty i změna životního rytmu. Mohou je provázet křeče v břiše, horečka, zvracení či únava.

"Průjmy se vyznačují řídkou až vodnatou stolicí třikrát i víckrát denně, což způsobuje větší či menší stupeň dehydratace organismu a ztrátu pro tělo důležitých minerálů, jako je třeba draslík," přibližuje Matulka. V rámci terapie průjmu je tedy nutné dbát hlavně na dostatečný přísun tekutin i minerálů. S dítětem do 3 let běžte raději k lékaři.

Pomohou přátelské bakterie

Žádný recept, jak se na dovolené stoprocentně vyhnout průjmu, neexistuje. Můžete však minimalizovat rizika. Přísným dodržováním hygieny, konzumací bezpečných nápojů i potravin a také udržováním správného poměru mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi ve střevech.

Toho docílíte například včasným preventivním podáváním kapek či kapslí s probiotickými bakteriemi. Ideální je začít je užívat nejméně týden před cestou, samozřejmě pak po celou dobu dovolené a také několik dní po návratu domů. V případě akutního průjmu významně zkracují dobu trvání.

Náš tip:
Vyzkoušejte třeba nové kapky BioGaia ProTectis s patentovaným probiotickým kmenem mléčné bakterie Lactobacillus reuteri  Protectis. Jsou vhodné pro děti od prvního měsíce života, pro těhotné i seniory. Na doporučených pět kapek denně připadá 100 milionů živých mléčných bakterií. Kapky lze užívat dlouhodobě a protože jsou termostabilní, jsou ideální i na cesty, nemusíte je totiž dávat do chladničky. K dostání jsou v lékárnách.