Jak správně vytáhnout klíště
1) Připravte nástroje: K vytahování klíšťat je ideální použít speciální pinzetu nebo kleštičky na klíšťata, které jsou dostupné v lékárnách. Pokud nemáte speciální nástroj, můžete použít obyčejnou kosmetickou pinzetu.
2) Dezinfikujte místo okolo klíštěte: Před začátkem manipulace dezinfikujte oblast okolo klíštěte alkoholem nebo dezinfekčním prostředkem.
3) Správné uchopení: Klíště uchopte co nejblíže kůže, aby nedošlo k jeho přetržení. Jemně, ale pevně přitlačte pinzetu.
4) Pomalé a plynulé vytažení: Klíště vytahujte pomalu a plynule nahoru, bez kroucení nebo trhání. Ryhlé a trhavé pohyby mohou způsobit, že část klíštěte zůstane v kůži.
5) Dezinfekce rány: Po vytažení klíštěte místo opět dezinfikujte.
6) Likvidace klíštěte: Klíště můžete zabalit do kousku papíru a spláchnout do toalety nebo spálit. Nepokoušejte se ho rozmačkat prsty.
VIDEO: Nejen repelent: Klíště může odradit i správná barva oblečení. A funguje droždí?
Jak klíště nevytahovat
1) Neotáčejte klíštětem: Někteří lidé se domnívají, že je dobré klíště otáčet proti směru hodinových ručiček. Toto však může způsobit, že část klíštěte, které si nemusí ani pouhým okem všimnout, zůstane v kůži
2) Nezkoušejte klíště udusit: Nanášení oleje, krému nebo jiných látek na klíště s cílem udusit ho může způsobit, že klíště vyvrhne obsah svých střev do rány, čímž zvýší riziko infekce. .
3) Nemačkejte tělo klíštěte: Mačkáním těla klíštěte můžete přenést více bakterií do vašeho těla.
Jak se chránit před klíšťaty
1) Oblečení: Noste světlé, dlouhé rukávy a nohavice. Kalhoty zastrčte do ponožek, aby klíšťata nemohla snadno dosáhnout na kůži.
2) Repelenty: Používejte repelenty obsahující DEET nebo jiné účinné látky. Nanášejte je na kůži i oblečení v dostatečném množství.
3) Vakcína: Proti klíšťové encefalitidě existuje účinná vakcína, kterou doporučují odborníci zvláště pro osoby žijící v rizikových oblastech.
Po návratu z přírody si důkladně prohlédněte celé tělo, zvláště místa s jemnou kůží, jako jsou podpaží, třísla a podkolenní jamky!