Zázvor
Tato exotická rostlina je známá především díky svým oddenkům. Ty mají svou typickou vůni a pikantní chuť. Kromě svého exotického původu a nevšedního vzhledu je známá i svými zázračnými účinky při chřipce a nachlazení. Tento všelék, jak je obecně vnímán, působí antibakteriálně a protizánětlivě, funguje jako prevence proti rýmě a pomáhá zmírňovat potíže při rýmě a chřipce. Zázvor lze konzumovat v různých podobách, například jako zázvorový čaj, limonádu, kandovaný zázvor či nakládaný zázvor k sushi.
Octový zábal
Trápí-li vás vysoká teplota, vyzkoušejte radu našich babiček – octový zábal na nohy. Ten by měl horečku zmírnit. Nezapomínejte, že během horečky potřebuje tělo dostatek energie na boj s onemocněním.
Česnek
Česnek – známý všelék pomáhá při celkovém nachlazení. Můžete ho jen uvařit a celý sníst, zaručeně uvolní vaše ucpané dutiny. Zároveň můžete vyzkoušet sirup z česneku, cukru a anýzu. Všechny ingredience svaříte 30 minut v 1 litru vody, scedíte, necháte vychladnout a máte hotovo. Sirup uchovávejte v lahvi vedle vašeho lůžka a v průběhu dne z lahve usrkávejte.
Cibule
Cibuli proti kašli užívaly již naše babičky. Stačí ji nasekat na jemno a k tomu přidat 3 polévkové lžíce medu a nechat louhovat. Nejlepší je, pokud si tuto směs připravíte již večer, necháte přes noc odležet a ráno rovnou užíváte. Cibule je skvělý pomocník, rozpouští hlen a tlumí bolest v krku.
Nezapomeňte na bylinky a bylinné masti
Jestli se vám špatně dýchá, aplikujte prsní masti na hrudník a záda, případně si z nich vytvořte i zábal. Uvolní ucpaný nos a uleví při kašlání. Naše maminky používaly nejčastěji například psí sádlo.
Pokud vás trápí kašel, vařte si bylinkové čaje, louhujte je a poctivě pijte. Již babky kořenářky věděly, že existuje spousta bylinek, které pomáhají při vykašlávání a zlepšují viskozitu hlenu. Mezi takové bylinky patří například jitrocel kopinatý, tymián, mateřídouška obecná nebo divizna velkokvětá. Pokud si nechcete zahrát na kouzelnou babičku, můžete v lékárnách běžně pořídit sirupy proti kašli s vysokým obsahem bylinek. Výborným přípravkem je třeba Kaloba, které se přezdívá také lék afrických šamanů. Pelargonium sidoides, jihoafrická pelargonie je nádherně kvetoucí rostlinka, která roste pouze na území Jižní Afriky. O jejich léčebných účincích věděli již afričtí domorodci. Extraktem z této léčivé rostliny se původně léčila tuberkulóza, dnes se používá na běžná onemocnění dýchacích cest, která bohužel dospělého člověka potrápí i několikrát ročně a u dětí je výskyt těchto nemocí ještě vyšší. Kalobu seženete v lékárně bez lékařského předpisu. Je vhodná pro malé i velké pacienty, ihned od prvních příznaků.
Kaloba je lék k vnitřnímu užití s obsahem extraktu Pelargonii sidoidis k léčbě zánětu dýchacích cest – akutní bronchitidy. Čtěte pozorně příbalový leták.