Pneumokoková onemocnění ohrožují nejenom děti, ale i seniory. Jak se proti nim chránit? | Pro ženy | Blesk.cz

Pneumokoková onemocnění ohrožují nejenom děti, ale i seniory. Jak se proti nim chránit?

17. října 2018 | 06:00

Pneumokoková onemocnění jsou aktuálním tématem právě teď, na podzim. Často je řeší maminky, kterým je nabízena možnost nechat očkovat své děti u dětské lékařky v rámci nepovinného očkování. Věděla jste ale, že pneumokok je velmi rizikový i pro lidi starší 65 let?

16. října proběhl v pražském sídle neziskové organizace Život 90 druhý ročník akce „Pneumokok není pro starý“, tedy den očkování seniorů proti pneumokokovým onemocněním a chřipce. Lékaři z Nemocnice Na Bulovce proočkovali desítky seniorů proti pneumokokovým nákazám i proti chřipce. Možnosti nechat se očkovat využila i herečka Dana Syslová a televizní moderátor a hlasatel Alexander Hemala. Tím zároveň vyjádřili podporu tomuto projektu. Cílem projektu je upozornit na důležitost prevence – očkování proti onemocnění pneumokokovými infekcemi a chřipce u seniorské populace.

 

V loňském roce onemocnělo na invazivní pneumokokovou infekci 238 osob starších 65 let, 45 z nich nemoci podlehlo. „Druhým ročníkem akce „Pneumokok není pro starý“ pokračujeme ve snaze upozornit na fakt, že pneumokoková onemocnění jsou pro naše starší spoluobčany vysoce riziková. V některých případech mohou i ohrozit jejich život. Přitom existuje účinná prevence – očkování, které je navíc pro všechny nad 65 let zdarma. Je důležité, aby senioři o této možnosti věděli a aktivně se u svých lékařů o možnostech prevence informovali,“ říká Mgr. Jan Lorman, ředitel Života 90.

Braňte se! Kdy se nechat očkovat proti chřipce?

Stačí jedna dávka kdykoli během roku

Přestože je očkování významným preventivním opatřením proti pneumokokovým infekcím, proočkovanost v ČR se pohybuje na úrovni pouhých 3-4 %. „Vyšší výskyt pneumokokových infekcí je zaznamenáván od října do května. Ve stejném období probíhá obvykle chřipková sezóna. Nabízí se proto spojení prevence obou onemocnění a současné očkování proti pneumokokovým infekcím i proti chřipce,“ vysvětluje MUDr. Zarina Karimová, lékařka očkovacího centra Nemocnice na Bulovce, a dodává: „Samozřejmě je ale možné nechat se proti pneumokokům očkovat během celého roku, nezávisle na chřipkovém období. Vakcína proti pneumokokovým infekcím se aplikuje v jedné dávce bez nutnosti dalšího přeočkování.“

Pneumokokové onemocnění může být smrtelné

Pneumokokové infekce patří k častým bakteriálním infekcím u starších lidí. Přenášejí se kapénkovou infekcí a osidlují oblast nosohltanu. Někteří jedinci mohou bakterii pouze přenášet, aniž by u nich onemocnění propuklo. Pokud pneumokoky proniknou z nosohltanu do jiných míst v těle, mohou způsobit závažná onemocnění jako zánět mozkových blan (meningitida), zápal plic (pneumonie) nebo otravu krve (bakteriémie nebo sepse). Tato onemocnění mohou být smrtelná, nebo mohou zanechat trvalé následky. Z hlediska zdroje nákazy a přenosu infekce mohou být významným rizikovým faktorem (nosičem) děti.


Autor: (red)