Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Vaše nehty vám prozradí i vážné nemoci. Pozor na tyto signály!

 • 8. října 2018 | 06:00

  Říká se, že nehty jsou zrcadla těla i duše. A můžou nám někdy dost napovědět, jak jsme na tom s celkovou kondicí a zdravím. Co nejrůznější změny na nehtech znamenají? A kdy jde o vážné problémy, které byste měli hned řešit?

  Všimli jste si na svých nehtech náhlých změn? Zhoršila se vám kvalita nehtů? Začaly se vám více lámat, změnily barvu či tvar, objevily se na nich skvrny nebo rýhy? Známky špatného zdraví nebo vnitřních poruch se mohou projevit právě na nehtech. Existuje řada faktorů, které mají na kvalitu nehtů vliv – těhotenství, počasí, stres či nemoc. Právě nemoc či stres mohou zpomalit, nebo dokonce zastavit jejich růst. I když diagnostika vycházející ze stavu nehtu nemůže nahradit odborná lékařská vyšetření, je určitě dobré zpozornět a zamyslet se nad tím, jestli vám organismus něco nenaznačuje.

 • Žluté nehty

  nehty a nemoci
  Autor: istock

  Zažloutlé nehty mívají silní kuřáci. Nejobvyklejší příčinou zažloutnutí nehtů ale bývá mykóza (plíseň), která postihuje hlavně nehty na nohou. Lehko k ní přijdete třeba ve společných umývárnách. Pokud se neřeší, nehet vyrůstá poškozený, začne se lámat a třepit, může dokonce i slézt. Léčení nehtové mykózy je běh na dlouhou trať a určitě se vyplatí zajít ke kožnímu lékaři, který vám doporučí odpovídající léčbu.

 • Namodralý nádech

  Nehty prozradí víc, než si myslíte
  Autor: iStock

  Namodralý nádech na nehtech může signalizovat, že vaše tělo nemá dostatek kyslíku. Může se tak projevovat plicní onemocnění, jako je například zápal plic. Modré nehty mají také lidé s nemocným srdcem.

 • Bílé nehty se skvrnami

  Nehty prozradí víc, než si myslíte
  Autor: iStock

  Pokud jsou nehty celkově bílé, jen s tmavšími skvrnkami, nechte si pro jistotu vyšetřit játra, zda se nejedná o některý z druhů žloutenky.

 • Hrubé a hrbolaté nehty

   

  nehty a nemoci
  Autor: iStock

  Pokud povrch nehtu máte hrubý a hrbolatý, může jít o jeden z časných příznaků lupénky nebo zánětlivé artritidy. Právě lupénka v celých deseti procentech případů začíná právě na nehtech.

 • Příčné rýhy a prohnutí na nehtech

  nehty a nemoci
  Autor: istock


  Příčné rýhy na nehtech bývají důsledkem špatné výživy či dlouhotrvajícího onemocnění. Pokud jsou nehty lžičkovitě prohnuté, znamená to, že máte v těle nedostatek železa.

 • Zakřivení nehtů

   

  nehty a nemoci
  Autor: istock

  Pokud na hranici nehtu a nehtového lůžka objevíte bouli a nehty se začnou křivit a jsou oblé, může to být známka onemocnění jater nebo ledvin.

 • Třepící se nehty

  nehty a nemoci
  Autor: istock


  Suché, lámavé a třepící se nehty mohou mít souvislost s onemocněním štítné žlázy nebo můžou naznačovat zánět v organismu. 

 • Pozor na tmavou skvrnu!

   

  nehty a nemoci
  Autor: istock

  Pokud se pod vaším nehtem objevil tmavý pruh a víte, že skvrna nevznikla následkem úrazu, a tedy postupně neodrůstá, je nutné okamžitě vyhledat lékaře. Může jít totiž o příznak melanomu, jednoho z nejnebezpečnějších typů rakoviny kůže.

Autor: beni
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...