Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Vše o rýmě u dětí: Jak se jí zbavit a kdy s ní můžete děti poslat do školky?

2. března 2018 | 06:00

Řešíme to s dětmi několikrát za zimu. Je to jen rýma, nebo vážnější viróza? Můžou jít do školky, školy, nebo musí zůstat doma? Rýma je přitom pro děti horší než pro dospělé.  Jak jim můžeme pomoct?

Čím je dítě menší, tím hůř rýmu snáší. Rýma u kojence a batolete není žádná legrace. Hlen, který se tvoří, při poloze vleže stéká do krku a do hltanu a dráždí ke kašli a zvracení. Ucpaný nos nutí k dýchání ústy. Rýma se může dostat do dutin a Eustachovou trubicí do středního ucha, stoupá teplota, dítě souží bolesti.

„Komplikace zánětu nosohltanu jsou dané lokalizací zánětu. U mladších dětí se objevují opakující se záněty středouší až po tzv. sekretorické otitidy – zánětu středního ucha spojeného s přítomností tekutiny ve středouší,“ říká ORL lékař Rami Katra.

Jak těmto komplikacím předejít? „Hlavní prevencí komplikací je udržování nosní průchodnosti, pečlivá nosní toaleta s možným oplachováním nosní sliznice vhodnými přípravky. Vždy pomáhá, když naučíte děti co nejdříve aktivně smrkat,“ radí lékař.

Nejviditelnějším průvodním znakem rýmy je hlen. Dokud je průhledný, je ještě šance na poměrně rychlé vyléčení – u malého dítěte zabírá odsávání, na větší můžeme použít kapky či nosní sprej, a když dítě dokáže chvilku posedět, může pomoci inhalace.

Může s rýmou mezi děti?

Má-li dítě k rýmě horečku a je zchvácené, plačtivé, unavené, pak je dobré nechat jej odpočinout doma v klidu. A s rýmou? Je-li hlen čirý, průsvitný, záleží na tom, zda umí dítě smrkat a je-li schopné se v tomto směru obsloužit. Obvykle se však „rýma“ zbarví do zelenožluta – to je známka toho, že se přidala druhotná, bakteriální infekce, a dítě tak má dveře do školky ještě pár dnů zavřené. Takovou rýmu je nutné (a ohleduplné i vůči ostatním dětem) doléčit v klidu doma.

Více o rýmě a léčbě nachlazení najdete na Mojezdravi.cz.

Autor: Markéta Ostřížková
Video se připravuje ...