5 zásad pro zdravá záda
1) Prevence na prvním místě
Péči o záda se věnujte důkladně, žádné odbývání. Změnou přístupu prospějete nejen sobě, ale i svému tělu. Začněte nácvikem správného držení těla, správný postoj má totiž vliv na pohybový aparát – zatížení kloubů je rovnoměrně rozložené, a svaly, které je obklopují, jsou v rovnováze. Zkuste se dostat do dobré kondice a poctivě ji udržovat, docílíte tak vytvoření pevného korzetu kolem páteře. Nejlepší prevencí a zároveň léčbou je systematické posilování svalů, které mají největší tendenci k ochabování, např. hýžďové či mezilopatkové. Pokud se nechcete potit v posilovně na běžeckém pásu, zkuste třeba nenáročnou jízdu na kole, jógu, cvičení na gymnastickém míči nebo si zajděte na dlouhou procházku. Nezapomeňte si pořídit kvalitní rošt, matraci i správný polštář, důležitá je i volba židle u pracovního stolu.
E knížka ke stažení zdarma Léčba bolesti zad? Aspoň 3 měsíce! |
2) Léčba bolesti zad
Klíčem k léčbě je porozumění příčině bolesti, se kterou se potýkáme, jedině tak budeme schopni aplikovat správnou léčbu. Nikdy bolest neignorujte, je signálem, že děláte něco špatně a v podstatě voláním o pomoc. Bolesti zad se dělí, bez ohledu na místo, na akutní a chronické – podle toho, jak dlouhou dobu bolest trvá. Akutní bolest je krátkodobější a potrápí vás několik hodin, výjimečně až pár týdnů, a léčí se relativně snadno – musíte “pouze” odstranit příčinu. Důležitá je úlevová poloha, aplikace teplého a suchého obkladu na bolestivé místo. Snažte se i přes bolesti zůstat v pohybu, užitečnými jsou proto jednorázově léky proti bolesti, občas ale ani ty ale nestačí a poradí až lékař. Po odeznění bolesti by měla následovat rehabilitační léčba.
3) Starejte se o záda důkladně
V dnešní době máme tendenci se s ničím nezdržovat, vše chceme rychle, nejlépe hned. Vzít si lék proti bolesti je samozřejmě jednodušší než změnit svůj přístup, začít pravidelně sportovat, změnit způsob sezení a pracovat na držení těla. Výsledky ale nebudou stát za to, příčiny bolesti se vyplatí řešit systematicky, protože jen tento přístup přinese kýžený, a hlavně dlouhodobý efekt. Prevence bolesti zad je samozřejmě důležitá, záda ale mohou bolet jí navzdory, a proto je důležité jim ulevit a také obecně zvýšit práh bolesti. To krátkodobě zvládnou analgetika, z dlouhodobějšího hlediska se ale vyplatí věnovat i zlepšení regenerace přetížených svalů a utlačených nervových struktur. K tomu slouží vitaminy skupiny B a především vzácné trio B1, B6 a B12, které přináší možnost rychlejšího účinku analgetik a tím i celkové zkrácení léčby. Dávky vitaminů musí být vysoké, léčebné a hlavně pravidelné. Pro dosažení potřebného efektu, je nutné užívat tyto vitaminy ve vysokých dávkách – vitamin B1 a B6 v denní dávce 120–270 mg a vitamin B12 v dávce do 1 mg.
4) Vyberte ty správné
Je důležité, abyste rozlišovali mezi výživovými doplňky a léky. Léky obsahují vysoké, výrobcem garantované, a tedy léčivé dávky vitaminů, zatímco u výživových doplňků je dávka vitaminů B mnohonásobně nižší, a proto nemají léčivý účinek. Ideální trojkombinaci vitaminu B1, B6 a B12, najdete v léku Milgamma®N cps, jenž zlepšuje výživu nervů i svalů. Regenerace poškozených nervových vláken je dlouhodobý proces, který by měl trvat alespoň tři měsíce, jelikož správně vyživované nervové buňky umožňují lepší hojení, jsou silnější a schopné déle odolávat poškození a vzniku bolesti. Tak vydržte.
5) Udržujte hladinku „béčka“ v těle
Komplex vitaminů B je tak pro činnost organismu nesmírně důležitý a jeho nedostatek může mít různé projevy. Na zvýšený přísun „béčka“ bychom si měli dát pozor především při stresu, nesprávné a nevyvážené stravě a při určitých specifických chorobách. První příznaky nedostatku vitaminu B se však neprojeví hned a už vůbec ne jednoznačně, například konkrétní bolestí nebo ochrnutím svalu. Počáteční příznaky mohou vypadat i celkem nenápadně a projevit se mohou jako únava, malátnost nebo bolesti svalů.
Pro více informací navštivte www.bezbolestizad.cz