Pozor! Vatové tyčinky jsou nebezpečné, ročně kvůli nim končí tisíce dětí v nemocnicích | Pro ženy | Blesk.cz

Pozor! Vatové tyčinky jsou nebezpečné, ročně kvůli nim končí tisíce dětí v nemocnicích

 • Čištění uší vatovými tyčinkami lékaři nedoporučují.
  12. května 2017 | 06:00

  Stále si myslíte, že vatové tyčinky do uší nebo hezky česky „uchošťoury“ jsou tím nejlepším způsobem, jak vyčistit špínu v uchu? Je to omyl, kvůli kterému na celém světě skončí každý rok tisíce dětí na pohotovosti.

 • Desítky dětí denně skončí na pohotovosti


  ...
  Důvody, proč děti skončily na pohotovosti, byly nejčastěji: pocit cizího tělesa v uchu, poranění zvukovodu nebo poranění měkkých tkání. Naštěstí byla velká většina dětí ihned vyléčena a poslána domů, ale ty nejvážnější úrazy za sebou zanechaly trvalé následky, například závratě, ztrátu rovnováhy nebo ztrátu sluchu.


 • Zranění mohou mít i trvalé následky


  ...
  Podle lékařů je přitom čištění uší pomocí vatových tyčinek nesmysl. „Ušní kanály jsou obvykle samočisticí. Použití vatových tyčinek k čištění ucha nejenže tlačí maz blíže k bubínku, ale je zde i značné riziko způsobení zranění,“ říká autor studie Kris Matana, dětský ORL lékař na klinice v Nationwide.

  A jak bychom měli tedy uši čistit? Stačí vlhký hadřík na otření zevního ucha. Každé čištění vnitřního ucha bychom měli nechat na lékaři. A platí to jak u dospělých, tak i u miminek.

  Chcete znát hlavní příčiny nedoslýchavosti v České republice? Ano, jednou z nich jsou také zranění způsobená samočištěním ucha. Čtěte na mojezdravi.cz.

Autor: Kateřina Erbsová
Klíčová slova: sluch, hluchota, uši, vatové tyčinky, ucho
Diskuse ke článku
.
1080p 720p 360p
DesktopMobile