Gastrický bypass - jednoduchá operace, která zachraňuje životy | Pro ženy | Blesk.cz

Gastrický bypass - jednoduchá operace, která zachraňuje životy

22. února 2017 | 12:00
Prezentace klienta |

Obézních lidí ve světě stále hrozivě přibývá. Trendem poslední doby se staly gastrické bypassy, které pacienta efektivně zbaví přebytečných kil a jsou určeny zejména pro osoby s nadměrnou obezitou. Velkou výhodou tohoto zákroku je, že pomáhá zhubnout trvale a zároveň umožňuje rychlý návrat do normálního života. Jak tedy operace probíhá a kdo je pro ni vhodným kandidátem?

Co je gastický bypass?

Gastrický bypass patří mezi nejúčinnější metody chirurgické léčby obezity a s ní spojených metabolických poruch. Je to laparoskopicky prováděná bariatrická operace, u které se kombinuje zmenšení objemu žaludku s mírným zmenšením plochy vstřebávání. Operace rozdělí žaludek na horní menší část a dolní větší část, která zůstává vyřazena z pasáže i s částí tenkého střeva. 

Komu se operace doporučuje?

Bypass provádíme u pacientů s druhým a třetím stupněm obezity, kteří trpí nemocemi způsobenými obezitou. Mezi ty se řadí například vysoký krevní tlak, záněty žil, cukrovka II. typu, degenerativní onemocnění kloubů a páteře, neplodnost u žen, vysoká hladina cholesterolu, dušnost a podobně,“ vysvětlil primář CPLO oddělení kliniky ISCARE MUDr. Pavel Beňo, který má s gastrickými bypassy mnohaleté zkušenosti.

ISCARE
ISCARE
Autor: ISCARE

Od vyšetření až po rekonvalescenci

Při individuální konzultaci s vámi obezitolog probere veškeré možnosti a doporučí konkrétní postup pro dosažení nejlepšího výsledku. Před operací je potřebné provést gastroskopické vyšetření k vyloučení onemocnění jícnu a žaludku a ultrazvukové vyšetření břicha. Součástí je také konzultace s psychologem a nutričním terapeutem. Veškerá předoperační vyšetření lze zvládnout během jednoho dne.

Operace je následně prováděna miniinvazivně - laparoskopicky z pěti malých řezů v celkové anestézii. Je tudíž možný rychlý návrat do normálního života.  Během operace je tenké střevo svým bokem napojeno na zmenšený žaludek. Část žaludku, přes kterou prochází potrava (tzv. pouch - vytvořena z malé křiviny žaludku), je malá a úzká. Na konci je napojena svým koncem k boku tenkého střeva. Větší část žaludku je vyřazena z pasáže, včetně duodena a části lačníku. Operace trvá 1,5 až 2 hodiny a doporučuje se 3-4 denní hospitalizace.

Operací ale vše nekončí

V prvních dvou týdnech po operaci přijímá pouze tekutou stravu. V dalších čtyřech týdnech jí jídlo mixované a mleté. Doba pracovní neschopnosti je přibližně 2-3 týdny.

Pro maximální efekt je potřeba dodržovat několik zásad:

- Nepřejídat se /vzniká riziko přeplnění zmenšeného žaludku a komplikací/
- Důkladně kousat každé sousto /nedopečené kusy masa, dužiny pomerančů/
- Fyzická aktivita je povolena
- Je vhodné jíst alespoň pětkrát denně a omezovat výrazně tučné potraviny

Autor: profimedia.cz

A co psychika pacientů?

Už samotný vznik nadměrné obezity často souvisí s psychickými problémy. „Velká proměna vlastního těla, životního stylu a reakce okolí provázející zhubnutí po operaci pro obezitu může být pro mnohé pacienty psychickou zátěží. Pacienti po operacích zaměřujících se na obezitu proto mají v našem klinickém centru ISCARE unikátní možnost zúčastnit se skupinové psychoterapie, pro kterou jsme vybrali označení banding club. Tato léčba je poskytována klinickým psychologem zdarma,“ vysvětluje primář Beňo.