Pátek 22. listopadu 2024
Svátek slaví Cecílie, zítra Klement
Oblačno, sněžení 2°C

Pozor, na tyto části těla byste si neměli nikdy sahat! Víte, které to jsou?

  • Nikdy byste si neměli sahat do uší, ani tyčinkou. Mohli byste si poškodit zvukovod.
    2. července 2015 | 06:00

    Určitě si na tyto části těla saháte i vy. Aniž byste si to uvědomovali. Přitom dotyk ruky, třeba na obličeji, může být zdraví nebezpečný! Na dlaních a prstech se totiž udržuje nejvíce bakterií a my je pak postupně přenášíme na zbytek těla. Tak kam bychom si tedy neměli sahat? 

  • Vnitřek ucha

    Nikdy byste si neměli sahat do ucha, mohli byste si poranit zvukovod.
    Autor: Shutterstock.com
    Nikdy byste si do ucha neměli strkat prsty, vlastně ani nic jiného! "Pokud si budete sahat dovnitř ucha, případně tam zavádět nějaké jiné předměty, můžete si protrhnout tenkou kůži, která lemuje zvukovod," upozorňuje John Niparko, profesor ORL z Keck School of Medicine. Jestliže vás svědí často v uchu, tak byste měli navštívit odborníka právě z oddělení ORL, aby se vám podíval nikoliv na zoubek, ale na ouško. On vám pomůže vyřešit problém cestou šetrnou vůči vašemu zvukovodu, ať už jde jen o přebytek ušního mazu nebo třeba o nějakou infekci. 
  • Tvář

    Na tvář bychom si neměli sahat častěji, než je nutné.
    Autor: Shutterstock.com
    Samozřejmě že nejde, abyste si vůbec nikdy nesáhli na obličej. Ale měli byste to co nejvíce redukovat, nejlépe pouze na to, když si myjete obličej nebo si nanášíte krém nebo make-up. Po zbytek dne si držte ruce od tváře. Na vašich prstech jsou totiž nečistoty čili bakterie, které sice vy sami nevnímáte, ale vaše pokožka je cítí. A tak pokud byste si často sahali na tvář, ucpávali byste si akorát póry a tvořilo by se vám akné.
  • Pozadí

    Svému pozadí byste se měli vyhnout. Anebo si poté hned umyjte ruce.
    Autor: shutterstock
    Pokud se zrovna nemyjete, měli byste se snažit dotykům na pozadí vyhnout. A neříkejte, že jste si na něj nikdy nesáhli... Musíte se mu vyhnout ne proto, že byste na něj přenesli bakterie – tady to totiž funguje opačně. Je zde spousta bakterií, které byste, právě skrze ruce, mohli poté roznést po celém těle. Proto nezapomínejte si po každém použití toalety umýt ruce. 
  • Oči

    Nikdy si oči nemněte ani do nic nesahejte.
    Autor: Shutterstock.com
    Kdo by si sahal do očí, říkáte si? Třeba každý, komu do nich něco spadne, ať už je to smítko nebo řasa. Podle oční lékařky Kimberly Cockerham bychom si měli zapamatovat jednoduché pravidlo: "Nesahat a nemnout." Ve chvíli, kdy vám v oku vadí nějaký cizí předmět, snažte se ho odstranit umělými slzami v kapkách. Z prstů byste totiž mohli do očí dostat infekci. Pokud vás ale oči pálí či svědí delší dobu, třeba z kontaktních čoček, navštivte svého očního lékaře.
  • Ústa

    Z prstů se do dutiny ústní dostane až třetina všech bakterií.
    Autor: Shutterstock.com
    Nedávný výzkum ve Velké Británii dospěl k tomu, že si člověk, který nemá zrovna tolik co na práci, sáhne v průměru třiadvacetkrát za hodinu na ústa. V případě, kdy je člověk zaměstnaný a má co dělat, toto číslo klesá. Ale pořád se pohybuje kolem šesti. Takže se svými prsty dotknete rtů co deset minut. Přitom podle studie, která vyšla v časopise Journal of Applied Microbiology, se z rukou do úst dostane až třetina všech bakterií, které na nich prodlévají. 
  • Vnitřek nosu

    Dloubáním v nose se vám zvyšuje o polovinu pravděpodobnost že si do něj zavedete zlatého stafylokoka.
    Autor: Shutterstock.com
    Dloubete se v nose? Tak si dejte pozor na své zdraví. Ten, kdo si občas strčí prst do nosu, má až o 51 % vyšší pravděpodobnost, že se mu tam uhnízdí bakterie zlatého stafylokoka. Ten se přenáší právě dotykem.
  • Kůže pod nehty

    Jestliže nemáte nehty úhledné, ale roztřepené, může to znamenat dlouhodobý stres.
    Autor: Shutterstock.com
    Ze stejného důvodu, jako není dobré sahat si na zadek, byste si neměli sahat na kůži pod nehty. Za den se vám tam nahromadí přespříliš bakterií, které si pak můžete transportovat třeba do úst nebo do nosu. A hned je zaděláno na malér. Proto je dobré udržovat nehty co nejkratší, aby bakterie neměly šanci. Nebo o své prsty skutečně bedlivě pečujte a dopřávejte jim pravidelnou manikúru.  

Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...