Signály těla: Co o vašem zdraví říká nadměrné pocení nebo lámavé nehty? | Pro ženy | Blesk.cz

Signály těla: Co o vašem zdraví říká nadměrné pocení nebo lámavé nehty?

 • Zaostřete na signály svého těla a zjistěte, co znamenají.
  27. května 2015 | 11:58

  Většinou vůbec neposloucháme, co nám chce tělo říct. A to se nevyplácí. Stalo se vám už někdy, že jste měli hodně tmavé kruhy pod očima nebo vás trápilo nadměrné pocení? Možná chybělo jen málo, abyste skončili v nemocnici. 

 • Tmavé kruhy pod očima

  Kruhy pod očima
  Často hlásí nedostatek tekutin v těle, onemocnění ledvin, močového měchýře nebo ženských orgánů. Můžou ale znamenat i obyčejné nevyspání nebo příliš tenkou kůži pod očima.
 • Velká žízeň

  Při správné stravě zmizí návaly horka během menopauzy.
  Někdy je žíznivost projevem zvýšené funkce štítné žlázy, nedostatku vápníku v těle nebo snížené produkce slin v ústech. Existuje dokonce nemoc zvaná žíznivka, při které je porušena sekrece antidiuretického hormonu. Tělo má narušené hospodaření s vodou a postižený člověk velmi často močí. Nadměrná žízeň je ale také jedním z typických příznaků cukrovky.
 • Páchnoucí moč

  Žena je schopna zadržovat moč v průměru 3-6 hodin. Nikdy by však neměla cítit bolest.
  Jestliže moč páchne po acetonu, může se jednat o projev diabetu. Hnilobný zápach může znamenat přemnožení bakterií v močových cestách. Zakalená moč může signalizovat zánět měchýře nebo ledvin, tmavá, nahnědlá barva moči nebo krev v moči ukazují na problém s ledvinami nebo měchýřem. Je nutné zajít k urologovi, aby určil přesnou příčinu.
 • Lámání nehtů

  Jestliže nemáte nehty úhledné, ale roztřepené, může to znamenat dlouhodobý stres.
  Často jsou důvodem dlouhodobý stres, máčení rukou v agresivnějších mycích prostředcích nebo dezinfekci (problém zdravotníků), ale také hormonální změny a potíže se štítnou žlázou. Zejména dva poslední možné signály by měl obvodní lékař pomocí základního laboratorního vyšetření vaší krve vyhodnotit.
 • Zácpa

  žena mobil záchod
  Častou příčinou bývá nedostatek tekutin a vlákniny v potravě. Zácpa ovšem může být v některých případech i známkou potíží se střevy. A také s hlavou – při zácpě jde podle psychosomatické medicíny o hromadění psychických jevů a neschopnost získat odstup. Člověk se nemůže uvolnit a vyjádřit dostatečně své pocity.
 • Průjem

  Sydrom dráždivého střeva člověka na záchodě zaměstná.
  Bývá nejčastěji důsledkem dietní chyby. Když je příliš častý a střídá se se zácpou, i tady může jít o signál střevního onemocnění. Návštěva gastroenterologa je rozhodně na místě. Pomoci může i psychoterapie. Z pohledu psychosomatické medicíny je chronický průjem známkou ustavičného strachu člověka, že život nezvládne, akutní průjem ukazuje, že je před dotyčným problém, se kterým nechce mít nic společného.
 • Nadměrné pocení

  Přehnané pocení může být způsobeno problémy s endokrinním systémem.
  Běžně se tělo zbavuje odpadních látek pomocí jiných orgánů, než je kůže. Když je pocení extrémní, může se jednat o jejich špatnou funkci a projev závažnějších chorob. Radíme přinejmenším navštívit praktického lékaře a s ním se domluvit na dalším postupu (odběry krve a další vyšetření).
 • Blesk zdraví

  Více o tom, co vám chce tělo sdělit skrze signály, se dočtete v aktuálním čísle Blesku zdraví, které je nyní k dostání na novinových stáncích. 
  Titulka Blesk zdraví červen

   

Autor: sia
Diskuse ke článku
.