Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

7 nejlepších vyprošťováků ze silvestrovské kocoviny

30. prosince 2011 | 14:32

Říká se: Jak na Nový rok, tak po celý rok… Kdo by ale chtěl, aby ho celý rok bolela hlava a žaludek se houpal na vodě? Že se tentokrát na silvestrovské oslavě budete krotit, je jen marné předsevzetí. Proč si kazit večer i náladu, když známe zaručené vyprošťováky.

Pokud je kocovina jen mírná a není vám špatně od žaludku, pomůže sytá tučnější snídaně. Nebo také zabírá, jak se říká: Čím ses zkazil, tím se naprav: tedy sklenička piva, či vína (opravdu ale jen jedna).

Pokud je však hůř, rozhodně si po proflámované noci nevařte kafe, už tak máte organismus dehydrovaný alkoholem a jen byste víc podráždila žaludek.

Vypijte v první řadě co nejvíce obyčejné vody.  A pokud už jen to nepomůže, vsaďte na některou z našich zaručených rad.

Tady jsou:

1. Horký silný vývar

* Nejlepší je opravdu klasický hovězí  kuřecí  slepičí, ale i zeleninový vývar (připravit předem).

* Pomůže také jen spařený celer nebo kopr.

* V největší nouzi by měl zabrat i bujón v kostce, či jakákoliv instantní polévka: zeleninová, hovězí, kuřecí, slepičí. Uvařte si ji více koncentrovanou, tedy dejte méně vody, než je uvedeno.

2. Zeleninový koktejl

* Nápoj, který vás probere a povzbudí organismus: Na kousky nakrájejte oloupanou 1/2 salátové okurky, menší červenou papriku, přidejte 2 lžičky kečupu, trochu čerstvé, případně sušené bazalky, přidejte 1 dcl rajské šťávy a celerové šťávy. Rozmixujte, pak případně dolejte minerálkou, aby konzistence nebyla příliš hustá. Nakonec opepřete a přidejte pár kostek ledu. A vypijte!

3. Kyselá vzpruha

Zavináč, kyselá okurka, či podobná pochutina, jak známo, dokáže napravit chuť i žaludek. Pokud však nemáte na jídlo ani pomyšlení, stačí okyselit organismus tekutinou:

* Ocet zřeďte vodou jen do mírné kyselosti, přidejte trochu jedlé sody a rychle vypijte. Můžete v této kombinaci použít i citronovou šťávu, či lák z okurek nebo zelí.

* Vymačkejte celý citron do půllitrové sklenice a zalijte hodně studenou vodou. Vypijte co nejrychleji.  Můžete použít i koncentrovanou citronovou šťávu, tu pak zřeďte v poměru 5 ml na 1 dcl vody.

* Měl by ale také zabrat jen samotný lák z kyselých okurek nebo naložené zeleniny, šťáva z kyselého zelí i z utopenců nebo zavináčů.

4. Bylinkový čaj

* Pomoct by měl hlavně mátový, který uklidňuje zažívání. Na podporu činnosti jater, které zápasí s alkoholem nejvíc, pomůže řebříčkový čaj. Heřmánek pak přispěje k celkové pohodě organismu.

* Na nevolnost můžete vyzkoušet i čaj z čerstvého zázvoru. Na jeden hrnek oloupejte a nastrouhejte asi 1 cm kousek zázvoru, přelijte horkou vodou a nechte 10 min. louhovat. Přislaďte medem a pomalu popíjejte.

5. Běžné léky

* Acylpyrin a paralen jsou osvědčené léky na kocovinu. Nejlepší jsou ty šumivé, rozpustné ve vodě. Stačí 2 tablety na 1/2 litru vody a co nejrychleji je vypít.

* Doplňte také hladinu vitamínů a minerálů. Zabrat by měly třeba tabletky vitamínu B a vitamínu C, anebo také hořčík.

* Lékárny navíc nabízí řadu specializovaných preparátů na kocovinu.

6. Sprcha vás probere

* I když máte pocit, že v nejbližších vteřinách umřete, snažte se doplazit alespoň do sprchy. Napřed si dopřejte příjemný teplý proud vody, který postupně nahraďte vlažným až studeným, jak snesete. Dokonale vás to probere.

7. Vyražte ven!

* Přestože se vám nechce ani vylézt z postele, donuťte se k novoroční procházce. První okamžiky budou nejspíš krušné, ale pohyb a studený vzduch okysličí vaší krev, mozkové buňky a probere i zbytek narušeného organismu. Zhluboka dýchejte a uvidíte, že se za pár minut budete cítit podstatně lépe.

Autor: bak