Nakupujete-li na internetu, hrozí vám riziko pořízení padělků nebo léků, které se u nás nesmí prodávat. Padělky buď neobsahují účinnou látku, nebo je dávkovaná v nesprávném množství. Nelegální přípravek je zase výrobek, který může obsahovat léčivou látku, ale nebyl u nás schválen.
Hrozba padělků
Jelikož přibývá nákupů léků po internetu, spouští Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informační kampaň Nebezpečné léky zaměřenou proti padělkům a nelegálním léčivým přípravkům. Návštěvníci zde najdou pohromadě všechny potřebné informace: manuál správného nakupování na internetu, poslední zachycené padělky či nelegální přípravky. Také tu najdete formulář, kterým můžete upozornit na podezřelou nabídku léků na internetu.
Vedou léky na zlepšení erekce a na hubnutí
Jaké léky lidé po internetu nejčastěji kupují? „Nejvíce zachycených nelegálních přípravků či padělků je určeno na léčbu erekce. Dále jde o anabolické steroidy a léky na hubnutí, které jsou dostupné jen na lékařský předpis,“ uvedla Jaroslava Doležalová ze SÚKL. „Nákup léků po internetu je velmi nebezpečný a léky získané nelegálně mohou poškodit zdraví. Například ve Švédsku už jsou zaznamenána i úmrtí,“ doplnil Martin Beneš, ředitel SÚKL.
Základní pravidla pro internetový nákup
Ověřte si e-lékárnu. Internetový výdej může zajišťovat pouze ta, která je schválená. Jejich seznam hledejte na www.leky.sukl.cz/modules/apotheke. Tyto lékárny mohou vydávat pouze registrované léčivé přípravky, které nejsou na lékařský předpis!
Doplňky stravy:
- Nikdy nekupujte doplňky stravy neznámého původu a neoznačené v českém jazyce
- Nenechte se zmást tvrzeními typu „Výrobek je schválen ministerstvem - Buďte obezřetní k výrobkům, které slibují zázračné účinky.
- I když doplňky stravy připomínají léčiva, nejsou to léčiva. Produkt musí být na obale označen „doplněk stravy“.
- Doplňky stravy raději nakupujte jen na internetových stránkách, které provozuje firma s kamenným obchodem nebo lékárna. Známkou serióznosti e-lékáren je certifikát asociace pro elektronickou komerci (APEK, www.apek.cz) nebo certifikát Spotřebitelský audit obchodních podmínek (www.spotrebitele.info).
Zachycené padělky a nelegální přípravky
Při kontrolních akcích v roce 2009 zajistili pracovníci SÚKL 1278 ks »léčivých přípravků«. Z tohoto množství zjistili a šetřili sedm případů dovozu neregistrovaných přípravků, tři případy padělků a šest případů nelegálních přípravků.
Patero povinností e-lékárny
Lékárna provozující internetový prodej (zásilkový výdej) léčivých přípravků musí zajistit:
1. Zveřejnění informací o zásilkovém výdeji, nabídce léčivých přípravků, o jejich ceně a nákladech spojených se zásilkovým výdejem.
2. Balení a dopravu zásilek obsahujících léčivé přípravky k dodání zákazníkovi způsobem, který zajistí zachování jakosti léčivých přípravků. Lékárna zajišťující zásilkový výdej odpovídá za jakost léčivých přípravků, a to i v případě, že si jejich přepravu zajistí smluvně u jiné firmy
3. Aby zásilky byly odeslány zákazníkovi nejdéle ve lhůtě 48 hodin od přijetí objednávky. Pokud to není možné, musí zákazníkovi oznámit, že v této lhůtě nelze zásilku dodat.
4. Informační službu (např. infolinku) poskytovanou farmaceutem po jasně danou provozní dobu. Tato informační služba slouží také k získání informací od pacientů o podezřelých lécích.
5. Možnost vrácení reklamovaných léčivých přípravků způsobem, který nezpůsobí zákazníkovi náklady.