Co je to za nemoc?
Mykóza je způsobená kvasinkami. Průběh tohoto onemocnění je většinou chronický a nejčastěji postihuje sliznici a kůži.
Co mykózu způsobuje?
Úplně neškodná kvasinka candida albicans, kterou najdete u většiny populace ve střevní flóře. Pokud jsou její hodnoty v organismu v normě, nic se neděje. Jen co se přemnoží, začnou zdravotní komplikace. Způsobuje totiž akutní a chronické kožní a sliznicové záněty. Nejrozšířenější a nejnepříjemnější je mykóza ženských pohlavních orgánů.
Jaké jsou její nejčastější projevy?
Projevy kvasinkové infekce můžou být různé, od trávicích těžkostí přes opakované gynekologické a urologické infekce, oslabení imunity, alergie až po kožní problémy. Na pokožce jsou zvlášť riziková místa v záhybech, mezi prsty, v podpaží, u žen pod prsy. Mezi typické projevy patří drobná mokvavá červená ložiska, praskliny a někdy i povlaky. Postižené bývají také nehty, sliznice očí, genitálie i pokožka hlavy.
Koho nejvíc ohrožuje?
Věková škála je velmi široká. Onemocnění je běžné i u novorozenců hned po porodu. Je to proto, že děti přijímají jen mateřské mléko, které je také stimulujícím faktorem. U starších lidí je rizikovým faktorem oslabený organismus. Během těhotenství překoná mykózu téměř každá druhá budoucí maminka.
Mnoho žen se jí ale nedokáže zbavit, vyskytuje se totiž znovu a znovu.
Příčin opakujícího se onemocnění může být několik. Například oslabená imunita, časté užívání antibiotik, ale i antikoncepce. Toto onemocnění si můžou navíc partneři vzájemně předávat i při sexu.
Je nutné nechat se vyšetřit lékařem?
V každém případě. Existují různé domácí recepty, ale mykózu, především tu, která se opakuje, nejúčinněji vyléčí odborník. Je potřeba udělat kultivační odběry a vyšetření, pomocí nichž lékař určí, jestli jde skutečně o mykózu nebo o jiné gynekologické onemocnění.
Jak se léčí?
Při léčbě se využívají takzvaná antimykotika. Za efektivní se považují ta, která obsahují nystatin, mikonazol, klotrimazol a ekonazol. Terapie je dlouhodobá a závisí na závažnosti infekce. V případě vaginální mykózy lékař předepíše lokální léčbu ve formě antimykotických mastí nebo tablet.
Pomůže ještě něco jiného?
V poslední době se u pacientek s opakovanými vaginálními mykózami stále více osvědčuje enzymoterapie. Podpůrná léčba enzymovými léky tlumí účinky zánětu, ale hlavně podporuje imunitní mechanizmy, které jsou potřebné k likvidaci infekcí nejrůznějšího původu.
Můžeme se léčit i samy doma?
Raději to nezkoušejte. Pokud budete zdravotní problém ignorovat, bez lékařské pomoci si můžete přivodit chronické onemocnění, jehož léčba je mnohem komplikovanější a zdlouhavější.
JAK SE VYHNOUT ROZMNOŽENÍ KVASINEK
Na nemoc má velký vliv skladba jídelníčku. Nejhorší kombinací jsou sladkosti a alkohol. Sladké prostředí je ideální pro další množení kvasinek. Opatrné bychom měly být i při konzumaci sladkého ovoce, některých mléčných výrobků a úplně nevhodná jsou jídla s obsahem droždí a plísní.
Jak se jí zbavit?
Především je důležité dodržovat přísnou dietu, která může trvat tři až šest měsíců. Cukr, med a droždí ze svého jídelníčku úplně vyškrtněte. Příznaky kvasinkové infekce pomáhá zmírnit čerstvá zelenina, potraviny s vysokým obsahem vlákniny a především pestrá, nekonzervovaná a chemicky neošetřená strava. Vynikajícími pomocníky k opětovnému nastolení rovnováhy ve střevní mikroflóře jsou probiotika. Grapefruitová jadérka, ať už v podobě kapek nebo tablet, chrání před všemi plísňovými nemocemi.
DOPORUČUJEME:
zeleninu:
- baklažán, papriku, hlávkový salát, petržel, pažitku, brokolici, ředkev, okurky, chřest, špenát, mrkev, řepu, rajčata, brambory, červené zelí, cibuli
ovoce:
- ananas, pomeranče, papáju, meruňky, broskve, nektarinky, avokádo
Nezapomeňte před každým jídlem všechno ovoce i zeleninu pořádně omýt, abyste odstranila případné plísně z povrchu.
OMEZTE nebo raději vynechejte:
- houby, kypřicí prášky, potraviny, které obsahují droždí, hotové salátové omáčky, pivo, bílý chléb, smetanu, housky, sýr, šampaňské, sladkosti, kečup, hořčici, ovocné šťávy, sójové produkty, majonézy, melouny, víno
Zázračný česnek V boji s kvasinkovými infekcemi vám pomůže česnek a biojogurty a kysané mléčné nápoje.
Autor: SHUTTERSTOCK.COM
Dopřejte si přátelské bakterie |
OTESTUJTE SE
Máte kvasinkovou infekci?
Díky malému testu si můžete ujasnit, jestli vás kvasinková infekce ohrožuje. Za každou odpověď si přičtěte jeden bod.
Trápí vás:
1. chronická únava
2. bolesti hlavy a migrény
3. chuť na sladké
4. náhle se objevující studená vlhkost a třes rukou
5. svědění sliznic
6. časté infekce
7. padání vlasů
8. nadýmání nebo jiné žaludeční a střevní problémy
9. alergie
10. zkažené zuby
11. chronické záněty nosních dutin
12. chronické záněty žaludku nebo žaludeční vředy
13. kopřivka, lupénka, chronické ekzémy, atopický ekzém
14. kvasinkové nemoci nehtů a kůže
15. časté kvasinkové onemocnění pohlavních orgánů
16. astma
17. onemocnění jako celiakie, cukrovka, revma, rakovina, oslabení imunitního systému
18. užíváte antibiotika, kortikoidy, hormony
19. jste v kontaktu s partnerem s kvasinkovou nemocí
VÝSLEDEK: Pokud jste v testu získala čtyři body nebo některý z problémů je pro vás výrazný, měla byste se domluvit se svým lékařem a začít zjišťovat stav kvasinek ve vašich střevech.