Asi ani není nutné zdůrazňovat, že zápach z úst může člověka výrazně omezovat, ba dokonce ho připravit o kariéru. Přitom mu lze, prakticky za každých okolností, předcházet nebo ho účinně likvidovat. Občas to vyžaduje práci a trochu času. Výsledek však stojí za to. Lidé se od vás nebudou odvracet...
Trojminutovka nestačí
V případě, že chcete zabránit zápachu z úst, musíte dodržovat ústní hygienu. A to poměrně přísně. Povlak, který se tvoří na zubech a na jazyku, je totiž živnou půdou pro miliony bakterií. Jejich rozkladem pak vzniká v ústní dutině nepříjemný odér. Jeho původcem můžou být i některé choroby vnitřních orgánů, krčních mandlí a podobně. „Čištění zubů by mělo trvat přinejmenším deset či dvanáct minut. Klasická trojminutovka rozhodně nestačí,“ vysvětluje zubní lékařka Irena Lacková.
Tři minuty prý můžete považovat maximálně za kosmetickou záležitost. Pokud jde o likvidaci zubního plaku a tím i bakterií, musíte změnit návyky...
Na seriál s kartáčkem
Aby se vám lépe začínalo podle nových pravidel, zkuste na to jít takhle: dvanáct minut stát v koupelně u umývadla a čistit si chrup by asi nikoho nebavilo. Zubaři proto radí posadit se se zubním kartáčkem třeba k televizi nebo ke knížce.
Stačí si na něj dát jen trochu pasty nebo si zuby čistit nejdřív bez ní. Ideální je pak kombinovat klasický kartáček s takovým, který se dostane i do mezizubních prostor. Podle doktorky Lackové je důležitá také hygiena jazyka - nejméně jednou denně by se měl vyčistit buď speciálním kartáčkem, nebo alespoň kávovou lžičkou. Na sliznici jazyka se totiž také drží obrovské množství bakterií, které můžou způsobovat zápach z úst.
Když hygiena nestačí
Stává se občas, že ačkoli si čistíte zuby třeba stokrát denně, z úst vám stejně nevoní. Příčinou můžou být některá onemocnění. Jde například o parodontózu (to je zánětlivá choroba dásní a zubů a často vede i k jejich vypadávání), dále pak nemoci žaludku a trávicího systému, nosohltanu, mandlí a podobně.
Když vám tedy nepomáhá ani sebelepší čištění a hygiena, poraďte se raději s praktickým lékařem. Ten by vás měl nasměrovat na některá vyšetření, která by měla pomoci skutečný původ zápachu z úst odhalit.
Příčiny zápachu z úst:
-onemocnění:
- parodontóza
- žaludku nebo trávicího systému
- cukrovka
- zánět močových cest nebo ledvin
- chronický nebo akutní zánět mandlí či nosohltanu
- nemoci přímo v ústech a podobně
-konzumace některých léků:
- antidepresiva
- některá antibiotika
- léky proti podráždění střev
-diety:
- příliš tvrdá dieta
- úplný půst
- stres
-přejídání:
Obézní lidé mívají zkažený dech častěji. Důvodem je složení jejich stravy i způsob života, který vedou. Bakterie, které se jim při častém jídle usazují v ústech, se rychleji rychleji množí, protože mají dobrou „živnou půdu“.
Rychlá pomoc vašemu dechu!
Petrželová nať
Když budete žvýkat petrželovou nať obsahující éterický olej, výrazně eliminujete případný zápach z úst.
Jogurt
Dejte si jeden neslazený jogurt. Bakterie, které obsahuje, brání hnilobným procesům při rozkladu bílkovin z potravin v našich ústech. Je také prokázáno, že „přátelské“ bakterie živých jogurtových kultur pomáhají chránit před onemocněním naše dásně.
Olej z hřebíčku
Dá se koupit v prodejnách s bioprodukty nebo v některých lékárnách. Pak stačí rozpustit pár kapek ve vodě a vykloktat. Je i skvělým lékem na poraněné dásně.
Zázvor
Nakrájejte čerstvý zázvor na plátky a na několik minut je přiložte na zuby, váš dech pak bude mnohem svěžejší. A vydrží tak docela dlouho!
Mléko
Když si chcete dopřát česnek nebo cibuli bez následků na kvalitu dechu, napijte se trochu mléka (může být i kysané). Daleko rychleji odér zlikvidujete.
10 hlavních příčin špatného dechu:
1. cigarety
2. neumyté zuby
3. česnek
4. cibule
5. čipsy s příchutí
6. nakládané cibulky
7. ryby
8. káva
9. pivo
10. parodontóza