Neděle 22. prosince 2024
Svátek slaví Šimon, zítra Vlasta
Zataženo, déšť 5°C

Svědění - aktuální téma nadcházející letní sezony!

1. června 2015 | 00:00
Prezentace klienta |

Snad každý z nás už netrpělivě vyhlíží příchod léta – období, které přímo vybízí k tomu, abychom trávili čas venku pod širým nebem: v lese, u vody, na horách… Než se ale úplně vznesete do oblak a ponoříte se do krásného snu o vaší blížící se dovolené, není jistě na škodu zamyslet se i nad praktickou stránkou věci – například nad výbavou vaší letní lékárničky. Víte, co všechno vás v létě může potkat? Kromě báječných zážitků vám mohou zkřížit cestu i zdravotní obtíže s létem spojené. Například takové svědění. Požahání rostlinami, oslunění, poštípání hmyzem, fototoxická reakce… To je jen stručný výčet několika z možných příčin, které nepříjemné svědění způsobují. Rádi byste se o tomto aktuálním tématu dozvěděli více? Čtěte dále!

Co je to svědění

Svědění je definováno jako subjektivní nepříjemný pocit mravenčení a podráždění pokožky, který nás nutí si postižené místo často škrábat. Tento pocit (podobný pocitu, který by vyvolala četná malá bodnutí na kůži) může být doprovázen zarudnutím, otokem, nebo dokonce i vyrážkou.

Svědění kůže (latinsky pruritus) může být pouze lokální a postihovat jen určitou oblast pokožky. Jedná se o velmi častý funkční příznak, který může mít různý původ. Je velmi důležité najít příčinu svědění a snažit se ho minimalizovat, neboť škrábání zmírňuje svědění jen dočasně, může je dokonce i zhoršit a přivodit poškození pokožky končící infekcí.

Možné příčiny svědění

Jak již bylo řečeno - příčiny, které způsobují svědění, mohou být různé. Mezi ty nejčastější patří například: poštípání od hmyzu, požahání rostlinami, mykózy (plísně), suchá pleť, kopřivka, atopický ekzém, alergie, sluneční erytém (spálení sluncem), zajizvování, dále také kontakt s přípravky dráždícími pokožku (saponáty, mýdla, skelná vata) nebo zánětlivé či infekční dermatózy.  

Autor: Boiron
 

Určení příčiny svědění je zásadní proto, aby bylo možné vyloučit patologie, jež by vyžadovaly specifickou léčbu (infekční dermatózy apod.), a svědění, která by mohla být spojena s neurologickým, jaterním či ledvinovým onemocněním, případně také s poruchou metabolismu nebo s onemocněním krve.

Navštívit lékaře se doporučuje, jestliže se svědění objeví bez zjevné příčiny a vždy v případě, kdy je svědění doprovázeno zvýšenou teplotou, zánětem nebo celkovým zhoršením zdravotního stavu.

Jak svědění zmírnit?

Podrážděná pokožka, která svědí, si v první řadě žádná řádné ošetření vhodným přípravkem. V lékárně je běžně k dostání celá řada produktů speciálně určených pro zmírnění svědění. Vybírat můžeme z nejrůznějších krémů, emulzí, pudrů nebo zklidňujících gelů.

Co se týká základních hygienických opatření, je vhodné upřednostňovat krátké osprchování a mýdla s vysokým obsahem tuků či alkalická mýdla. Určitě je dobré vyvarovat se koupelí, používání kyselých mýdel či antiseptických přípravků. Pokud se týká oděvu, vyhněte se vlněnému, příliš teplému a těsnému oblečení. Naopak vhodné je oblečení bavlněné, které umožňuje pokožce dýchat. Dále by se nemělo zapomínat ani na ostříhání nehtů na krátko, aby se omezilo riziko poškození pokožky při škrábání.

Autor: Boiron

Zkušenosti pediatra

Dětská lékařka z Českých Budějovic, MUDr. Martina Holá, se s léčbou svědění pravidelně setkává ve své ordinaci, a to zejména v letních měsících, kdy se těchto případů vyskytuje nejvíce. Snad většina z nás, ať už dětí či dospělých, si během léta znovu připomene, jak úporné může být svědění jako následek poštípání hmyzem. Například takové poštípání muchničkami, jenž může končit až antibiotickou léčbou: „Poštípání muchničkou se projevuje načervenalým teplým otokem až deset a více centimetrů v okolí vpichu, které velmi svědí a bolí. Rozškrábáním bývá často do rány zanesena superinfekce“, popisuje MUDr. Holá. Svědění bývá rovněž častou reakcí na oslunění: „Nedávno jsem měla v ordinaci patnáctiměsíční holčičku, která jela s maminkou na první jarní procházku na sluníčku a poté měla načervenalý otok hřbetů ruček, jak se držela madel kočárku. Plakala celou noc a odmítala ručky používat, nenechala si na ně ani sáhnout.“ Dalším frekventovaným případem svědění jsou plané neštovice, kdy se menší i větší pacienti obvykle potýkají se silně svědícím otokem, se zarudnutím pokožky a hojným výsevem neštoviček.  

Dle doktorky Holé jsou ideální volbou pro ošetření svědící pokožky gely přírodního původu, které mají šetrné složení a lze je aplikovat i několikrát za den. Ty s úspěchem doporučuje na celou řadu obtíží, které jsou doprovázené právě svěděním.

Video se připravuje ...