Výhody samosběru a bonus pro děti
Pokud zrovna nepatříte mezi aktivní pěstitele a nemáte doma zahrádku plnou krásných kousků dýní, cuket, rajčat, okurek, brambor, mrkví, červené řepy, pozdních malin, anebo sad s jablky, švestkami a dalším ovocem, určitě uvítáte možnost navštívit místa, kde se pěstuje zelenina a ovoce ve velkém. Přímo tam si totiž můžete vlastnoručně nasbírat a odnést domů cokoliv jen unesete. Důležité je jen dodržet stanovený den a čas samosběru a pochopitelně také zaplatit smluvenou cenu majiteli farmy.
VIDEO: Recept na klasické lečo
To vše je mnohem lepší, než zajet na nákup do supermarketu. Budete tak mít doma čerstvou a kvalitní zeleninu rovnou z pole, za rozumný peníz, dáte do toho kus vlastní snahy, píle a úsilí, navíc můžete dokonce sběrem zabavit i děti, které si tak budou více vážit jídla a získají povědomí o tom, odkud se zelenina vlastně bere. A třeba jim díky tomu ovoce a zelenina konečně zachutnají a nebudete je muset do konzumace těchto zdravých potravin nijak nutit. Tyto dobroty přímo z pole jsou nepochybně chutnější a zdravější, farmáři často nepoužívají žádné postřiky a mají certifikáty ekologického zemědělství.
Co vzít s sebou na samosběr?
Určitě košíky, bedny nebo klidně plastové nádoby na zeleninu, kterou si nasbíráte. Samosběr jahod už je pryč, ale k dispozici je stále velká spousta zeleniny, někde i ovoce, například malin, jablek, třešní, hrušek a švestek, dokonce i borůvek a ostružin. Mnohé farmy aktuálně nabízejí česnek, cibuli, pažitku, pórek, kopr, rajčata, různé druhy paprik, okurky, brambory, kapustu, mangold, petržel, cukety, dýně, lilky, červenou řepu, mrkve a další druhy zeleniny. Hodit se vám budou také pracovní rukavice a holínky, určitě také vhodné oblečení, které si budete moci zašpinit. Nezapomeňte na ochranu proti slunci a pití, některé dny ještě bývají velmi horké.
Vždy je lepší přijít hned ráno, během poledne jednak hodně svítí slunce, a pak se vám také může stát, že na vás už nic nezbude. Nádoby se pak předem zváží a vy si zaplatíte za počet kilogramů nasbíraného ovoce nebo zeleniny dohodnutou cenu. Některé druhy zeleniny, které už mají nejlepší časy za sebou, si můžete dokonce odnést zdarma, třeba napůl zdřevnatělé cukety, které se pak často používají i ke krmným účelům zvířat. Někde pak si můžete zdarma natrhat bylinky nebo květiny do vázy. Pozor, domácí mazlíčky však raději nechte doma, zahrádkaři nemají rádi, když jim pejsci šlapou (v tom lepším případě) po záhonech.
Ceny za samosběr 2024
A jaké jsou ceny? Je to různé, ale určitě ušetříte, navíc za kvalitu si leckdo opravdu rád připlatí. Například cena paprik se pohybuje okolo 30,- Kč/kg, rajčata 45,- Kč/kg, brambory 10,- Kč/kg, okurky od 30,- Kč/kg, cibule od 15,- Kč/kg, cukety 35,- Kč/kg, borůvky 150,- Kč/kg, někde pak zaplatíte také i pár korun jen za samotný vstup.
Kam vyrazit?
Pokud nevíte, kam se obrátit, zde je přehled nejznámějších a nejoblíbenějších farem z celé České republiky. Vraňany momentálně nabízejí samosběr brambor, v Břežanech si můžete tradičně nasbírat ostružiny a maliny, všechno pohromadě najdete na známé farmě Dryák, která pořádá samosběry ovoce a zeleniny. Potěšit vás mohou také borůvkové farmy Provodov u Zlína a zahradnictví Samšín, farma Lička Sedlnice a Rychaltice, která nabízí v různých termínech samosběry snad všech druhů ovoce a zeleniny, stejně tak i třeba Vojnice u Olomouce, farma Klička v Osíku, farma Drahoš nebo statek Matějov.
Zkrátka a dobře, komu se nelení, tomu se zelení. A pokud jste ještě na žádném samosběru nikdy nebyli, možná právě letos nastává čas to napravit. Využijte příležitost, dokud sklizeň trvá. Sledujte přehled cen i přesných termínů sběru na stránkách farem ve vašem okolí. Samosběry ovoce a zeleniny se budou na mnohých místech konat až do půlky října, ale vyrazit byste měli pro jistotu ihned, některé samosběry totiž úderem začátku školního roku končí.