Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C

Po stopách seriálu Volha: Skutečná filmová místa a perličky z natáčení

29. dubna 2023 | 06:00

Pětidílná adaptace románu Karla Hynie Volha, který je napsaný neobyčejným, bizarním a také přesně odposlechnutým jazykem, jde zítra do svého finále. A my vám při té příležitosti ukážeme místa, kde se točilo, a dozvíte se i zajímavosti a perličky z natáčení!

Minisérii lze vnímat jako svéráznou historii Československé televize s řadou neuvěřitelných, i když reálných „historek z natáčení“. Současně je však portrétem svého hlavního hrdiny – omezeného egocentrika, který vyniká ve vymýšlení drobných podvodů a triků (třeba jak si nakrást benzin, zfalšovat počet ujetých kilometrů, podvést manželku, zbavit se konkurence). Logicky se pak stává spolupracovníkem StB s krycím jménem Volha, který bez jakýchkoliv výčitek svědomí donáší na všechny své spolupracovníky a pasažéry.

VIDEO: Seriál Volha:

Video se připravuje ...
Seriál Volha • VIDEO: ČT

Zajímavosti z natáčení:

 • Jenom pro Kryštofa Hádka vytvořili maskéři tři paruky. Výroba jedné trvala zhruba sto padesát hodin. Celkově bylo vyhotoveno třicet kotlet, sedm paruk, dvacet knírů, dva plnovousy a dvě brady. Pro menší role a komparzisty pak dalších asi sto dvacet masek.
 • Stanislav Majer si ve Volze zahrál v bundě po svém otci.
 • Pro natáčení minisérie Volha bylo potřeba více než sto dobových automobilů.
 • Pro Otmara Brancuzského – ve Volze hraje hospodského – to byla poslední televizní role. Zemřel loni 22. října.
 • Hospoda U Klokoně i všechny bytové interiéry byly postaveny v ateliérech České televize.
 • Postavy v seriálu jsou fiktivní – až na dvě výjimky. Jedna role se jmenuje Pavel Landovský a druhá Karel Gott.
 • Natáčelo se asi na sto padesáti lokacích. Například některé záběry z Prahy natočili filmaři ve Slaném. Pro minisérii Volha probíhal výkup dobového oblečení. Sešlo se ho tolik, že vyšlo zhruba na pět set kostýmů. Celkově jich bylo použito asi dva a půl tisíce.

Nesmyslná, dnes těžko uvěřitelná nařízení v Československé televizi

 1. Ženy musely nosit podprsenky jak do zaměstnání, tak před televizní kameru.
 2. Muži nesměli nosit dlouhé vlasy a náušnice, zvláště u účinkujících to bylo bedlivě hlídáno.
 3. Při natáčení písniček ve studiu se měli režiséři vyhnout diskotékovému barevnému osvětlení, které připomínalo buržoazní pojetí kultury.
 4. Nesměly se natáčet výrazné postelové scény a bylo zakázáno v televizních hrách kouření – pokud to režisér porušil, hrozilo, že bude televizní hra na jeho vlastní náklady přestříhána.
 5. Nesměly se natáčet kostely a další církevní stavby.

 

Autor: Martina Miláčková, tz