Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Film Děti Nagana: Žádný sen není příliš velký!

Video se připravuje ...
17. ledna 2023 | 08:50

Rodinný film Děti Nagana připomene divákům atmosféru devadesátých let, konkrétně roku 1998, kdy čeští hokejisté slavili velkolepé vítězství na olympijském turnaji století v Naganu.

Rekvizity, hudba a kostýmy vrátí diváky zpět v čase, největší ohlas už během natáčení vzbudily kostým a knír Hynka Čermáka. „Jakmile padla poslední klapka, první věc, kterou jsem udělal, bylo to, že jsem se oholil. Modlil jsem se potom, aby se nemusela dělat nějaká dotáčka,“ vzpomíná Hynek Čermák. Do kin vstoupí film symbolicky 22. února, tedy na den přesně 25 let od slavného finále. Mimo to je jeho stopáž 98 minut.

Co dělal Hynek Čermák během legendárního Nagana? A co si během natáčení nejvíce užíval?

Video se připravuje ...
Hynek Čermák na natáčení Dětí Nagana: Je to návrat do mého mládí • VIDEO: David Turek

Hokejová horečka, kdy každý chtěl být jako Hašek nebo Jágr, přepadla i snílka Dominika a partu jeho kamarádů ze školy. Hynek Čermák pak celou partu kluků povede do důležitého hokejového zápasu s tenisákem na plácku proti rivalům z vedlejší vesnice. Hrát se bude o vítězství, o respekt a taky o první pusu a o srdce nejlepší holky ze třídy. „Vedle hokeje a plnění snů jsou Děti Nagana o kamarádství, lásce, rodičovství. Kluci řeší trable ve škole i doma, Dominik už taky pokukuje po holce ze sousedství,“ říká k filmu scenárista a režisér Dan Pánek.

Dospělé role hrají Hynek Čermák, Klára Issová, Pavel Batěk, Otakar Brousek, Taťjana Medvecká, Štěpánka Fingerhutová nebo Simona Babčáková. Hlavní postavu hraje Tom Brenton, v dalších dětských rolích se představí Johanka Racková či Fabian Šetlík. Roli ve filmu má i hokejová ikona Dominik Hašek.

Jak se musel Dominik Hašek připravovat na natáčení? Co mu řekl prezident Václav Havel, který mu volal?

Video se připravuje ...
Dominik Hašek na natáčení Dětí Nagana: Jsem rád, pokud jsem mohl být někomu vzorem • VIDEO: David Turek

Představitele hlavní dětské role Toma Brentona objevil režisér na sportovním hereckém kempu. „Tom hraje hokej a nejtěžší pro něj bude zahrát, že ho zas až tolik neumí,“ říká Pánek.

„Hraju bývalého profesionálního hokejistu, který má pocit, že mu čas a sny protékají mezi prsty. Pak ale v té partě kamarádů s hokejkama na ulici uvidí sám sebe kdysi, když byl malý. Taky vidí, že jsou vlastně jako hokejisti trochu zoufalí, a rozhodne se, že jim při přípravě na jejich zápas proti rivalům z vedlejší vesnice pomůže,“ přibližuje svou postavu Čermák.

O FILMU:

Jedenáctiletý Dominik je u vytržení, když na turnaji století v Naganu naši poráží Kanadu a míří do zápasu o zlato. Přestože sám je trochu outsider, rozhodne se koupit hokejku a s kamarády hrát hokej, jak to jen jde. Hlavně s tenisákem na plácku za domem. Domovým idolem je Dominik Hašek, a tak tým, který s nejlepším kámošem Honzou sestaví, nemohou pojmenovat jinak než Šavle. Hokejku drží spíš jako koště, ale začnou pracovat na velké výzvě – porazit tým Rudých křídel větších kluků z vedlejší vesnice. Po úvodním debaklu přebírá Šavle svérázný trenér a otec Honzy, bývalý extraligový hokejista. Hodně zvláštní a nesourodou skupinu dětí si vezme do parády a za chvíli si začnou věřit na velkolepou odvetu!

Autor: Martina Miláčková