Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Baví vás kolo? Objevte singltrekové stezky. O co jde a kde začít?

31. července 2020 | 06:00

Baví vás výlety na kole? Zkuste objevit něco jiného, než běžné cyklotrasy. Řeč je o singltrekových stezkách, které jsou vytvořené speciálně pro horská kola. Jde o úzké lesní trasy, na nichž se vám do cesty nebudou plést žádní chodci, a jízdu v přírodě si tak skvěle užijete. 

K singltrekům samozřejmě neodmyslitelně patří také různé terénní vlny, klopené zatáčky nebo třeba boule, to ale neznamená, že jsou určené pouze pro zkušené bikery. Vyřádit se na nich mohou i úplní začátečníci nebo rodiny s dětmi. Stezky jsou totiž – podobně jako sjezdovky – barevně rozdělené podle obtížnosti, takže tu svoji si najde úplně každý. Praktické je také to, že se po nich jezdí jen jedním směrem, takže se nemusíte bát, že se s někým srazíte (pokud je někde výjimečně provoz obousměrný, upozorní vás na to značení).

Singletreky v ČR: Kde to zvládnou i začátečníci?

Singltreky nebo také singletraily najdete po celé České republice. Pokud nemáte vhodné horské kolo, půjčíte si ho na místě a můžete jít rovnou na věc. Kam se vypravit?

Singltrek pod Smrkem: Nejdřív kolo, potom koupání

V lesích Frýdlantského výběžku najdete přes 60 kilometrů singltrekových stezek. Podle náročnosti jsou rozdělené na čtyři kategorie – od zelených stezek pro rodiny s menšími dětmi, přes modré a červené, kde už si vyzkoušíte třeba houpání na terénních vlnách, až po černou pro ty nejzdatnější. Hlavní nástupní místo na stezky se nachází v Novém Městě pod Smrkem, přímo na pláži přírodního koupaliště, kde se po projížďce na kole můžete zchladit.

Trutnov Trails:  Užijte si panorama Krkonoš

Krajinou u Trutnova vás provede necelých 40 kilometrů single trailů různých náročností. Začněte třeba na lehkém, pět a půl kilometru dlouhém Bunkr trailu, na kterém si kromě zábavné, a přitom pohodové jízdy užijete i krásné výhledy na panorama Krkonoš. Po troše tréninku si možná troufnete i na středně obtížný Modřínový trail. Praktické na něm je, že náročnější místa se dají objet. Podobné objížďky těžkých úseků jsou na českých singltrecích celkem běžné, takže se nemusíte pouštět do ničeho, na co se zatím necítíte.

Boskovické stezky: Hlavně pro začátečníky

Singltrek u jihomoravských Boskovic je zaměřený hlavně pro začátečníky. Mají tu celkem pět modře značených nenáročných tras, na nichž si vyzkoušíte lehké klopené zatáčky a boule, ale rozhodně vás tu nečekají žádné extrémy. Pokud je zvládnete, můžete se vypravit na středně pokročilou červenou, kde jsou dokonce už i menší skoky.

Nové Město na Moravě: Singltrek speciálně pro děti

Z více než 30 kilometrů singltreků v Cyklo Aréně Vysočina si vyberou úplně všichni. Kromě tras různých náročností mají u Nového Města na Moravě i „Baby trail“. Stezku navrženou speciálně pro nejmenší si buď projede celá rodina, nebo můžete svoje ratolesti jenom sledovat. Stezka je totiž na malém, přehledném prostoru, takže na děti po celou dobu vidíte.

Klínovec a Lipno: Dolů na kole, nahoru lanovkou

Pokud si chcete zařádit na terénním kole, ale neradi šlapete do kopce, vyzkoušejte traily v krušnohorských lesích. Z vrcholu Klínovce můžete vyrazit po stezkách čtyř růžných obtížností. Všechny končí u spodní části lanovky, která vás pohodlně vyveze zase zpět. Pro začátečníky a cyklistické rodiny je v Trail Parku Klínovec určená stezka Modrý Azur, která má nejmírnější klesání a sjedou ji tak menší děti i méně zkušení cyklisté. V okolí Klínovce navíc najdete dalších 70 kilometrů značených tras pro horská kola a množství turistických stezek.

Dalším tipem pro ty, co se raději vozí z kopce dolů, je rodinný singltrek Floutrejl na Lipně. Terénní vlny a klopené zatáčky této 5 kilometrů dlouhé lesní stezky zvládnou děti od pěti let. Pojedete převážně z kopce, a pokud si budete chtít trať projet znovu, vyvezete se na start lanovkou.

Autor: taj