Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, déšť 22°C

Festival svobody Sziget láká na Dua Lipa, The Strokes i na odvážné oblečky a kostýmy

1. března 2020 | 06:00

První vlna jmen pro letošní program festivalu Sziget potvrzuje, jak pestrý a barevný line-up na této akci mohou návštěvníci zažít. Sedmidenní festival na ostrově uprostřed Budapešti nabízí pro začátek jména jako Calvin Harris, Dua Lipa, Kings Of Leon, Major Lazer a The Strokes. Sziget je jeden z největších festivalů na světě a koná se celých sedm dní nonstop od 5. do 11. srpna 2020 na ostrově Obuda v maďarském hlavním městě Budapešti.

Sziget byl vždy návštěvníky festivalů obdivovaný a vyhledávaný pro svou širokou škálu hudebních stylů. Rozpětí od světových poprockových hvězd po trap, od písničkářů po elektroniku, od funky po psychedelický pop – festival vždy nabízí ta nejlepší jména z každého žánru. Nekončící sedmidenní párty. Areál se nachází v ostrovním parku plném zeleně a nabízí i dostatek míst pro odpočinek. Nechybí tu ani možnost zchladit se v horkém létě na říční pláži.

Calvin Harris a Dua Lipa

Na Sziget se vrací uznávaný hitmaker Calvin Harris, který nastartoval svou kariéru spoluprací s největšími světovými hvězdami. Brit Award a Grammy ověnčený skotský DJ, producent a autor je známý unikátní atmosférou svých živých show. Je autorem mnoha tanečních hitů jako We Found Love (Rihanna), One Kiss (Dua Lipa) a Promises (Sam Smith).

Sziget otevře svou náruč a přivítá zpět zpěvačku Dua Lipa, v Londýně působící rodačku z Kosova. Dua Lipa je jedním z nejvyhledávanějších jmen současných streamovacích služeb a je nazývána Madonnou generace Z. Hity jako One Kiss, New Rules nebo Electricity se hrají po celém světě. Ve svých čtyřiadvaceti letech se stala už dvakrát jedničkou britské UK Chart a nic nenasvědčuje tomu, že by ve zdolávání hitparád polevila.

Major Lazer a The Strokes

Další návrat na Sziget, tentokrát po pěti letech, plánují Kings of Leon. Kapela z Nashvillu, která působí na scéně od počátku milénia a za svou mimořádnou popularitu vděčí vydáním několika skvělých alb, se stala nepopiratelně jednou z nejpopulárnějších sestav na světě. Na svém kontě mají dnes už kultovní hity jako Use Somebody, Sex On Fire a The Bucket.

Ozdobou budou dvě vystoupení trojnásobného držitele Grammy – Diplo. První sólové, druhé v rámci projektu Major Lazer, který rozzáří hlavní pódium svým elektronickým tanečním setem. Hudební partneři pohybující se napříč žánry ovlivnili svými beaty elektroniku poslední dekády a s ní i umělce, jako jsou Justin Bieber a Ellie Goulding. Jejich energická živá vystoupení bývají doprovázena velkou taneční show.

Newyorské indie legendy The Strokes, které mají na svém kontě už bezpočet velkých hitů, představí návštěvníkům festivalu letošní zbrusu nové album. I díky této kapele jsme zažili znovuoživení garážového zvuku šedesátých let na počátku nového milénia. Je jasné, že tahle kapela si s hlavním pódiem a obrovským davem fanoušků pod ním bude moc dobře rozumět.

Mezi dalšími kapelami vystoupí například Keane, Foals, Khalid, Stormzy, Lewis Capaldi, Mark Ronson, Jon Hopkins, Miles Kane, Tom Walker a mnoho dalších.

Divadlo, umění a kabarety

Vedle množství hudebních vystoupení znamená Sziget také divadlo, kabaret, instalace a mnoho dalších forem živého umění. Umístěním na ostrově Obuda v samotném srdci Budapešti se Sziget stává skutečným městem ve městě, které každoročně přiláká více než půl milionu návštěvníků z více než stovky zemí. Sziget vyzývá k objevování i ztrácení. Hlavně ale nalézání sebe sama. Na Ostrově svobody.

Jaký byl Sziget v minulých letech?

Dvacátý osmý ročník festivalu Sziget se jako každý rok uskuteční na zeleném ostrově Obuda (Óbudai) v centru Budapešti od 5. 8. do 11. 8. 2020. Na jeden týden v srpnu se promění ostrov v srdci maďarské metropole v legendární Ostrov svobody a přivítá Szigeťany z více než 100 zemí světa. Během festivalu se odehrají více než 200 koncertů a stovky dalších vystoupení divadel a umělců z celého světa, a to na více než 50 místech celého areálu. Obrovský ostrov s denní kapacitou areálu přes 85 000 lidí nabízí nadstandardní komfort všem Szigeťanům a v posledních letech je řada jednotlivých dní festivalu vyprodána. V roce 2019 byl program naplněn světovými hvězdami. Festival odstartoval beznadějně vyprodaným vystoupením Eda Sheerana, na kterého se do areálu přišlo podívat 95 tisíc lidí. Závěrečný den patřil legendárním  Foo Fighters. V průběhu celého týdne zde koncertovali Macklemore, Post Malone, Florence and The Machine, Twenty One Pilots a stovky dalších.

 

Autor: Hana Langrová
Video se připravuje ...