Pár slov o bavlně
Bavlna je bezesporu základem veškerých kvalitních lůžkovin a zcela zaslouženě se řadí mezi nejvýznamnější textilní suroviny. Tento oblíbený materiál totiž dobře absorbuje vlhkost, je hebký na dotek a obvykle nebývá napadán moly. Aktuálně nenajdete žádnou jinou textilii, který by bavlně mohla v tomto ohledu konkurovat.
Praní bavlněného povlečení a prostěradel
Ačkoliv bavlna dobře snáší praní i sušení, je třeba vzít v potaz barevnost látky. U světlejších odstínů se neobávejte vyšších teplot, ale u barevných lůžkovin je potřeba větší opatrnosti, ty už být tak odolné nemusí. Ve většině případů proto stačí prát bavlněné povlečení i prostěradla na 40 °C, nejnovější vědecké poznatky ukazují, že hygienicky čistého prádla lze dosáhnout již právě při této teplotě, čímž šetříte životní prostředí, ale také svou peněženku.
Jak správně sušit
Po skončení pracího cyklu lůžkoviny roztřepte a pověste na prádelní šňůru, určitě se ale vyhněte věšení prádla za rohy pomocí kolíčků, tímto způsobem se totiž prádlo vytáhne a poškodí se jeho struktura. V letním období nevystavujte povlečení ani prostěradla přímému slunečnímu záření, které nemá dobrý vliv na barvy, prádlo raději věšte naruby a včas jej seberte, aby nedošlo k nechtěnému vyšisování a přesušení. Takto poškozené textilie se špatně žehlí a mají tendence se lámat. Pokud vlastníte sušičku, rozdělte vyprané prádlo do dvou várek, abyste snížili možnost pomačkání.
Jak na nové povlečení
Aby se dosáhlo sytých a zářivých barev, musí lůžkoviny projít celou řadou úprav s použitím nejrůznějších chemických látek a barviv. Před prvním použitím je proto vyperte jednou až dvakrát ve vhodném pracím prostředku na doporučenou teplotu. Takto se prádlo snadno zbaví zbytkových barev a dalších nečistot.
A důležitá věc na závěr – nikdy nenechávejte mokré prádlo dlouho v pračce, barvy by se mohly nechtěně zapustit.