Brambory dramaticky zdraží, nechali se slyšet obchodníci. Pro našince je to rána, když s touto tradiční surovinou česká kuchyně stojí i padá. Představa, že za pár týdnů budou oblíbené zemáky stát mnohonásobně víc, než jsme zvyklí, donutila mnoho lidí jednat. A tak si je ještě za příznivé ceny ve velkých pytlích nakoupili přímo u pěstitelů do zásoby. Otázkou je, jestli jim skutečně vydrží až do příštího roku. Při špatném skladování nejspíš většina z nich skončí v odpadu. Jak to udělat, aby vám nehnily, neměkly ani nesládly?
Potřebujete sklep
Neporušené hlízy brambor jsou opravdu cenným artiklem. Aby vám takové zůstaly, potřebujete suchý a tmavý sklep, který ani v zimě nepromrzne. Naprosto nevhodné jsou panelákové vytápěné sklepy. Pokud je to i váš případ, máte jedinou šanci přemluvit blízko bydlícího příbuzného nebo známého, který takový klasický slep a nechá vás u sebe skladovat. Nepomůže vám ani velká lednice, ani balkon. Do lednice jich moc nedáte, a jakmile klesne teplota pod 4° C, začnou brambory sládnout.
Pokud je stále ještě máte v jednom pytli a neudělali jste kontrolu, je nejvyšší čas. Hlízy samozřejmě nebudou bez vady, ale když je proberte, rychle zjistíte, jestli se nějaké poškození nezměnilo v ložisko hniloby. Odtud by se velmi rychle šířila dál. Přebrané hlízy patří do temného, suchého a hlavně dobře větraného sklepa, kde by se teplota měla pohybovat kolem 5 °C. Je dobré to hlídat celou sezonu, protože při vyšší by se brambory začaly rychle scvrkávat a při nižší zmrznou. To jsou po uvaření sladké a nepomůže jim vůbec nic.
Stejně jako každá skladovaná zelenina, potřebují dostatek vzduchu, který kolem nich proudí. Mnohem lépe, než v jutovém pytli, je bramborám v dřevěné bedně s násypkou. Když si odeberete dávku domů, další se k vám posune automaticky. Kdo nemá dřevěnou bednu, může použít i větší klasické plastové přepravky, ve kterých se dají hlízy snadno kontrolovat a vyhazovat zkažené. Lepší jsou nižší typy, aby mohly dýchat i hlízy vespod.
Tma jim svědčí
Víte, proč mají být brambory potmě? Žádné úsporné opatření v tom nehledejte. Když jsou vystaveny dennímu světlu, začnou zelenat. Nejenže to nevypadá dobře, ale ještě se v nich při tom tvoří látka zvaná solanin. Ta může při konzumaci citlivějším jedincům přivodit zažívací obtíže.