Připravte své květiny na zimu: Letničky hoďte do koše a muškáty ostříhejte | Pro ženy | Blesk.cz

Připravte své květiny na zimu: Letničky hoďte do koše a muškáty ostříhejte

5. listopadu 2013 | 16:00

Ještě nemáte uklizenou zahradu před zimou? Neváhejte! Právě teď je ten nejvyšší čas sundat z oken truhlíky s letničkami a trvalky přenést do tepla. Na co při tom ale nesmíte zapomenout?

Letničky vyhoďte

Pokud máte ve venkovních truhlících letničky, jako surfinie, petunie, lobelky a další, vyklopte je a vyhoďte spolu se substrátem rovnou do popelnice. V žádném případě je nedávejte na kompost!

V zemi totiž můžou společně s rostlinami také přežívat škůdci, takže je lepší vše zlikvidovat a na jaře si pořídit nový substrát i sazeničky. Truhlíky a květináče důkladně očistěte a omyjte, třeba s pomocí tlakového čističe.

Muškáty nastěhujte do chodby

muškáty
Muškáty zimu venku nepřežijí. Výrazně je může poškodit i docela malý přízemní mrazík, takže je musíte přestěhovat do bezmrazé místnosti s teplotou ideálně kolem 10 °C. Báječně se vám pro tento účel osvědčí například chodba domu, kde se netopí nebo netemperovaný skleník.

Nezapomeňte, že rostliny vyžadují světlo i během zimy, takže je určitě nedávejte do temného sklepa bez oken. A jak muškáty ošetřit před stěhováním?

petunie
Převislé muškáty zkraťte na délku zhruba 15 cm, z anglických nebo vzpřímených jen oberte uschlé listy a květy. Během zimy rostliny také decentně, ale pravidelně zalévejte, aby substrát zcela nevyschl. Na jaře pak muškáty přesadíte do nového substrátu, zkrátíte výhony, zvýšíte zálivku a začnete přihnojovat.

Nůžky do ruky!

...
Ze zahrady musíte odnést i další květiny, které nevydrží mrazivé počasí. Jsou to především ibišky, durmany, mučenky nebo chryzantémy. V podstatě platí pravidlo, že byste u všech rostlin měli očistit květináče a ozdobné obaly, zbavit rostliny poškozených, nebo chorobami napadených částí a většinu rostlin zkrátit.

Například u ibišků byste měli výhonky ustřihnout zhruba ve druhé třetině, přemístit je do světlé místnosti s teplotou 15 °C a snížit zálivku. Odstřihnuté výhonky dejte do vody na teplé světlé místo a vodu pravidelně vyměňujte. Až se na stonku objeví kořínky, přesadíte je do menšího květináče se substrátem na pokojovky.

ibišek
Pokud máte na zahradě vysazené ve volné půdě durmany, je nejvyšší čas je vykopat a přesadit do květináčů. Jestliže se během sezony rostliny moc vytáhly, zkraťte je, případně ulámejte květy a rostlinu přeneste do místnosti s teplotou asi 10 °C, během zimy dbejte na mírnou zálivku.

chryzantémy
Podobně jsou na tom chryzantémy, které si teď na podzim kupujeme v květináčích do svých zahrad. Až odkvetou, sestřihněte zbytky květů, rostlinu i s květináčem přeneste do místnosti s teplotou 5 °C a postarejte se o mírnou zálivku. Anebo je můžete sestřihnout úplně nakrátko, vysadit na záhon a přikrýt slámou nebo smrkovými větvemi.

Pozor na fuchsie!

fuchsie
Velmi náchylné k různým chorobám a škůdcům jsou fuchsie (molice, třásněnky, svilušky). Na konci pěstební sezony je tedy zkraťte na jednu třetinu výšky keříku, důkladně prohlédněte listy a napadené části odstřihněte.

Květiny dobře přezimují na okenním parapetu nebo v nevytápěných sklenících. Fuchsie můžete případně umístit i do tmavšího sklepa V tomto případě ale rostlinám odstraňte listy.

Autor: ot