Právě teď nastal ideální čas na zastřihávání živých plotů, docílíte tak hustšího zavětvení a jejich pevnější stavbu.
Při stříhání dodržujte pravidlo, že základna živého plotu je vždy širší než vrchní část rostliny, a to přibližně o 10 cm na jeden výškový metr. Pokud chcete docílit hustou stěnu bez řídkých míst, měli byste se stříháním živého plotu začít již od jeho vysazení.
Které druhy si vybrat?
Dřeviny vhodné na tvarování a stříhání: ptačí zob, zimostráz, tis, habr, cesmína.
Jehličnaté: zerav západní, zerav obrovský, smrk pichlavý.
Pěkný i užitečný
Stačí, pokud živý plot vhodně umístíte, a vaše zahrada se změní k nepoznání. Kromě toho, že je dekorativní, dokáže zajímavě oddělit prostory nebo ohraničit pozemek.
Takto jednoduše můžete zakrýt nevzhlednou část zahrady s kompostem, docílit většího soukromí nebo vytvořit protihlukovou bariéru. Zároveň v něm získáte cenný lapač prachových částic, které živý plot dokáže absorbovat.
Jak často je stříhat?
Opadavé listnaté dřeviny: 3 - až 5-krát během vegetace.
Zimostráz tvarujte do spirály
Rostlina by měla mít asi 1 m. Nejprve ho seřízněte do tvaru kužele, na kužel oviňte provaz do tvaru spirály a stříhejte podle provazu směrem odspodu nahoru.
Seznam sezónních prací:
Pyrethra, ostrožky, chrpy a vlčí bob odstřihněte těsně nad zemí, aby znovu vykvetly.
Zastřihněte živý plot, aby se zahustí a získal pravidelný tvar.
Půdu kolem ovocných stromů zkypřete a vydatně zalijte, na růžích, které jsou určeny na řez, vylomte postranní poupata a trávník pravidelně sekejte alespoň každých 7 dní.
Levandule zbožňuje slunná místa.
Autor: FLORA PRESS
Nenáročné bylinky
Mezi trvalky patří i bylinky jako šalvěj, levandule či mateřídouška. Kromě užitku je jejich výhodou i nenáročnost při pěstování. Zbožňují slunné místo a neškodí jim ani občas vysušená půda bez zálivky. Právě tehdy je jejich vůně, kupodivu, ještě intenzivnější.
Sbíráme:
jahody, maliny, višně, třešně, zelené angrešt, ranní odrůdy rybízu
Vysazujeme sazenice:
paprik, rajčat, okurek, tykví