Mšice hubí tabák
Boj se mšicemi nikdy nekončí. Napadají téměř všechny druhy rostlin venku i doma. Usazují se v koloniích na spodních stranách listů. Některé druhy jsou žluté, žlutozelené až tmavě zelené, jiné žluté nebo černé. Sají z rostlin šťávy, a tak poškozují jejich růst a způsobují deformace.
Zbavit se mšic není jednoduché. Proti chemickým postřikům se stávají časem imunní, a tak je lepší zkusit prostředky domácí výroby. Velmi účinný je třeba postřik silným roztokem z levandulového oleje. Stejně dobře funguje, když v litru vody rozpustíte 1 dl řepkového oleje. Ale vůbec nejlepší výsledky má výluh z tabáku.
Výluh z tabáku proti mšicím
* 150 g tabáku rozmíchejte ve 3 litrech vody a hodinu pomalu vařte
* Vystydlý roztok přeceďte přes sítko nebo punčochu
* Výluh v postřikovači zřeďte v poměru 1:1 a postříkejte napadené rostliny
Na svilušky platí cibule
Svilušky jsou velmi nenápadní roztoči o velikosti asi 0,5 mm. Mají osm nohou a mohou být červené, černé, hnědé nebo světle zelené. Napadají spodní stranu listů. Jak to poznáte? Podle drobných skvrnek a jemných pavučin mezi spodní stranou listů a vrcholem výhonů. Listy postupně hnědnou a předčasně zasychají.
Ve skleníku vám se sviluškami pomůže jejich přirozený nepřítel, dravý roztoč Phytoseilus persimilis, velký asi 0,5 mm. Na rostlinu se sype s pilinovým substrátem. Okamžitě začne hledat svilušky ve všech stádiích vývoje a vysávat je. Na venkovní rostliny si vyrobte cibulový nebo heřmánkový odvar.
Cibulový odvar na svilušky
* Slupky z několika cibulí zalijte vroucí vodou a nechte 3 dny louhovat
* Výluh přeceďte přes sítko nebo punčochu
* Roztokem postříkejte rostliny a po několika dnech opakujte
Heřmánkový odvar na svilušky
* 5 až 6 lžic květu heřmánku zalijte litrem vroucí vody a nechte louhovat
* Výluh přeceďte přes sítko nebo punčochu
* Roztok zřeďte v poměru 1:5 a stříkejte na rostliny každé 3 až 4 dny po dobu tří týdnů